Visvairāk cunami viļņi tiek reģistrēti Japānā. Japānas vēsturē tie ir bijuši vismaz 195 reizes.
Viena no bargākajām dabas parādībām, kas nodara lielu postu piekrastes saimniecībai un kuras laikā iet bojā daudz cilvēku.
Cunami raksturojums
Cunami var sasniegt desmitiem un pat simtiem kilometru lielu platumu. Cunami ātrums ir atkarīgs no ūdens dziļuma. Ātrums mainās no 50 līdz 1000 km stundā.
Sauszemes tuvumā tā kustība tiek strauji bremzēta. Samazinoties ātrumam, viļņa kopējā enerģija saglabājas, tādēļ strauji palielinās tā augstums.
Atklātā jūrā cunami augstums sasniedz 1 cm līdz 5 m. Precīzus cunami izmērus atklātā jūrā gan neviens vēl nav noteicis, jo no kuģa ļoti lielus viļņus nav iespējams pamanīt – ūdens virsma paceļas un iegrimst ļoti lēni. Taču piekrastē šo viļņu augstums var sasniegt 10 m, bet šauros līčos un upju grīvās to augstums var pārsniegt pat 50 m augstums nav tik izteikti liels.
Tātad, cunami viļņa augstums ir atkarīgs no piekrastes veida. Jo stāvāks ir kontinentālais šelfs, jo straujāk pieaug viļņa augstums un jo stiprāks ir trieciens pret krastu. Savukārt, ja pāreja no okeāna uz sauszemi ir lēzena, viļņa augstums nav tik izteikti liels.
Cunami pārvietošanos ietekmē okeāna dibenā esošie paaugstinājumi un ieplakas - tie nosaka, vai vilnis izplatās vienā noteiktā virzienā, sadalās vairākos atsevišķos viļņos vai maina kustības virzienu.
Atkarībā no krastu formas cunami izpaužas kā spēcīgs paisums, milzīgs ūdens virpulis vai augsta ūdens siena.…