SECINĀJUMI
Ar I tipa diabētu saslimst galvenokārt bērni un pieaugušie vecumā līdz 40 gadiem. Vienīgā izdzīvošanas iespēja ir regulāras insulīna injekcijas.
Ar II tipa diabētu saslimst pēc 40 gadu vecuma. To ārstē ar veselīgu uzturu, tabletēm un/vai insulīnu. Krietni labāks ir stāvoklis cukura diabēta II tipa profilaksē, ar ko slimo vairāk nekā 90% no visu diabēta slimnieku skaita.
Diabēta izraisītās asinsvadu komplikācijas – redzes zudums, nieru nepietiekamība, infarkts, insults un kāju asinsvadu bojājumi - trīs līdz piecas reizes palielina vispārējo saslimstību, rada pieaugošu darba spēju zudumu un pazemina dzīves kvalitāti.
Aprēķināts, ka cukura diabēta aprūpē un ārstēšanā jāiegulda 5-10% no valsts nacionālā veselības budžeta. Daudzprofila pieeja cukura diabēta aprūpē mazina cukura diabēta izraisīto hospitalizāciju ilgumu vismaz par 58%, tāpēc tā uzskatāma par ekonomiski izdevīgu.
Ekonomiski izdevīgi ir ieguldīt līdzekļus cukura diabēta riska faktoru novēršanā, profilakses pasākumos, slimības savlaicīga atklāšanā un ārstēšanā, turklāt pirms radušies sarežģījumi.
…