Asinsrites orgānu sistēma
Asinsrites orgānu sistēmu veido sirds un asinsvadi.
Asinsrites sistēma nodrošina pastāvīgu barības vielu un skābekļa piegādi organisma šūnām un vielmaiņas galaproduktu aizvadīšanu no tām, bioloģiski aktīvu vielu pievadīšanu audiem un orgāniem, tai ir svarīga loma organisma iekšējās vides nemainīguma uzturēšanā, kā arī termoregulācijā un organisma aizsardzības nodrošināšanā.
Imūnsistēma
Imūnsistēma nodrošina organisma aizsardzību pret ģenētiski svešām šūnām un vielām
Organisma imūnaizsardzību veic limfoīdo audu un orgānu sistēma, kuras galvenās sastāvdaļas ir: sarkanās kaulu smadzenes, aizkrūts dziedzeris (timuss), limfmezgli, liesa, limfatisko folikulu sakopojumi tievo zarnu sienās, limfocīti
Imūnsistēma
Cilvēkiem ir vairāki imūnkompetento (par imūnitāti atbildīgo) šūnu veidi. Svarīgākie no tiem ir :
B - limfocīti;
T - limfocīti;
Monocīti un makrofāgi.
B un T limfocīti veidojas sarkanajās kaulu smadzenēs. T - limfocīti pēc tam nokļūst aizkrūts dziedzerī (timusā), kur nobriest par imūnkompetentām šūnām. Tur tie iegūst spēju funkcionēt. B - limfocīti galīgi noformējas liesā un limfmezglos. Lielākā daļa limfocītu ar asinīm pārvietojas starp dažādiem imūnsistēmas orgāniem.
Limfocīti un to producētās vielas nodrošina organisma aizsardzību pret infekcijas ierosinātājiem un ģenētiski svešiem audiem un vielām.
…