Būvmateriālu fizikālās īpašības
Radiācijas izturība jeb noturība pret apstarošanu - materiāla īpašība saglabāt savu struktūru un fizikālmehāniskos raksturlielumus pēc jonizējošā starojuma iedarbības.
Pārbaudes metodes, piemēram, nosaka materiāla kārtas biezumu (m), kas jonizējošā starojuma intensitāti samazina divas reizes.
Būvmateriālu fizikālās īpašības Būvmateriālu akustiskās īpašības
ir saistītas ar materiāla un skaņas savstarpējo iedarbību.
Skaņa (skaņas viļņi) ir mehāniskas svārstības, kas izplatās cietās, šķidrās un gāzveida vidēs.
Svarīgākās akustiskās īpašības:
1)Skaņas absorbcija jeb skaņas slāpēšana materiālā.
Skaņas viļņiem saduroties ar norobežojošu konstrukciju, daļu skaņas enerģijas konstrukcijas virsma atstaro atpakaļ, daļa iziet cauri materiālam uz blakustelpu, bet daļa tiek absorbēta materiālā, patērēta materiāla iekšējām deformācijām un pārvēršas siltuma enerģijā.
Skaņas vadītspēja – materiāla spēja vadīt (virzīt) skaņu caur savu struktūru. Tā ir atkarīga no skaņas frekvences un materiāla blīvuma, elastības, masas un struktūras. Ja materiāla blīvums un masa ir lielāki, skaņas viļņu enerģijai ir apgrūtināta virzība caur materiālu, jo jāiesvārsta “smagāka” materiāla struktūra, tāpēc, jo lielāka ir materiāla masa, mazāka elastība, jo tas sliktāk vada skaņu.
Norobežojošo konstrukciju skaņizolācijas spēja ir tieši proporcionāla to masas logaritmam (“masas likums”), kas nozīmē, ka to var palielināt, palielinot norobežojošo konstrukciju masu.…