Ievads
Baltijas jūras reģions (BJR) jau tagad veidojas par vienu no visstraujāk attīstošākajām pasaules ekonomiskajām telpām un globālās jaunās ekonomikas centriem.
BJR ģeogrāfiskās pazīmes centrā ir Baltijas jūra. Baltijas jūras reģiona kopplatība ir 22 procenti no Eiropas.
BJR ietilpst šādas valstis
Dānija,
Vācija,
Islande,
Norvēģija,
Zviedrija,
Somija,
Igaunija,
Latvija,
Lietuva,
Polija,
Krievija .(daļēji)
Ekonomiskā sadarbība
Kopš 90.gadu īpaši aktīvi piedāvājumu sadarbībai reģionā izteica Dānija, Somija un Zviedrija un Vācija. Tā 1992.gada martā Kopenhāgenā pēc Dānijas un Vācijas ārlietu ministru uzaicinājuma tika dibināta BJVP. Nereti BJVP tiek dēvēta par organizāciju, lai gan tai nav juridiska organizācijas statusa.
Par reģiona attiecību intensificēšanos liecina tas, ka ekonomisko attiecību tīkls starp BJR valstīm pamazām kļūst aizvien blīvāks.
BJR valstu savstarpējās ekonomiskās attiecības raksturo intensīvas preču un informācijas plūsmas, kas starp reģiona valstīm rada zināmu savstarpējo atkarību, ko var apzīmēt kā neoficiālo integrāciju. Par to liecina gan dibināto kopuzņēmumu skaits, gan investīciju daudzums.
Ārējās tirdzniecības apjoms starp Latviju un BJR valstīm pamazām pieaug, kā arī notiek dažāda cita veida sadarbība.
BJR valstu sadarbība izpaužas tādās ekonomikas jomās kā enerģētika, autosatiksme, uzņēmējdarbība, dzelzceļš u.c jomās.
Sadarbība ekonomikas jomā ir reģiona stabilitāti sekmējošs faktors. Valstīm kopīgi darbojoties tiek paaugstināta reģiona ekonomiskā pievilcība. …