Terapija
Standart terapija ir – voice therapy – un izvairīšanās no jebkādām aktivitātēm, kas pārslogo balssaites, kā spiegšana, kliegšana, bļaušana. Ir nepieciešams kāds laiks lai mezgliņi uzsūktos, bet to recidīvi parasti netiek atzīmēti. Terapija ietver balssaišu noslogojuma korekciju, runas pieradumu korekciju, un parasti nav nepieciešama ķirurģiska iejaukšanās.
Agresīvāka terapija efektu dod īsākā laikā, bet ja paralēli netiek mainīti runāšanas paradumi vienmēr ir recidīvs.
Runas terapija
Runas terapija ir plaši atzīta terapija balssaišu mezgliņu gadījumā, tās rezultātā nozīmīga uzlabošanās ir 3-6 mēnešu laikā. Mikrolaringeāla ķirurģija ir indicēta pie persistējošiem un ”traucējošiem” mezgliņiem. Paralēli ķirurģijai ir vajadzīga arī vokālā/balss terapija lai nebūtu balss pārslogošana vai tieši pretēji neizmantotu balsi nemaz. Jāņem vērā ka tad, ja nemainās runāšanas paradumi mezgliņi viegli rodas no jauna pat 3 dienu laikā pēc operācijas.
RUNAS TERAPIJA 2
Runas terapija ietver:
Vokālo higiēnu, balss saglabāšanu, hidratāciju, žāvāšanos, balss relaksāciju
Svarīgi izvairīties no kliegšanas, runāšanas skaļā vidē, ierobežot runāšanu pa telefonu, izvairīties no biežas un nepamatotas klepošanas un kakla tīrīšanas (jo tie rada papildu balssaišu traumu)
Izvairīties no smēķēšanas, ierobežot atrašanos kondicieotētā gaisa telpās vasarā un ziemā izvairīties atrasties telpās ar sausu gaisu, īpaši naktīs.
Ik pēc pāris stundām vismaz uz 5 minūtēm ļaut balsij atpūsties.
Atsevišķos gadījumos ir nepieciešama psihologa konsultācijas.
“Agresīvā” terapija
Ķirurģiska ekscīzija – var radīt rētošanos, kuras rezultātā izveidojas paliekošs balss aizsmakums.
Botoksa injekcijas – rada parciālu balssaišu paralīzi preventējot no atkārtotas traumas.
Steroīdu injekcijas – nesen sākta metode – samazinās vai pat pilnībā izzūd mezgliņš un uzlabojas balss kvalitāte nedēļu laikā. Šādas lokālas injekcijas parasti pielieto spasmodiskas dispnojas, balssaišu granulomas un balssaišu paralīzes gadījumā.
…