Jandzi ir garākā upe Ķīnā un trešā garākā upe pasaulē.
Šķērsām cauri Ķīnai
Jandzi izteka meklējama sniegotajos Rietumkīnas kalnos. Lejtecē to sauc arī par Candzjanu. Kad sniegs vasarā kūst, sīkas urdziņas tek lejup no kalna un pakājē veido straumītes. Vēlāk straumītes satek kopā un izveido upi. Ceļojumā cauri Ķīnai Jandzi upē ieplūst vairāk nekā 700 nelielas upītes. Augštecē upe līkumo pa šaurām un dziļām aizām, tad tā kļūst platāka un tek pa līdzenumiem, līdz beidzot netālu no Ķīnas lielākās pilsētas Sanhajas ietek Austrumķīnas jūrā.
Upes izmantošana
Tur, kur Jandzi brāžas cauri aizām, ķīnieši ir uzbūvējuši aizsprostus, lai ūdens spēku pārvērstu elektroenerģijā. Posmā starp Uhaņu un jūru upe ir plata, pietiekami dziļa un tāpēc piemērota lieliem okeāna laineriem. Taču ūdens satiksmē izmanto galvenokārt prāmjus, liellaivas un plostus.
Cilvēki un dzīvnieki
Apmēram puse Ķīnas iedzīvotāju mīt Jandzi upes krastos. Upe ir bagāta ar zivīm, tajā mājo delfīni'un aligatori. Lai aizsargātu šos baltspuru upj delfīnus, ir ierīkoti rezervāti, savukārt aligatori upes lejasdaļā ir saglabājušies labi ja tikai daži simti.
Huanhe ir otra garākā upe Ķīnā un sestā garākā upe pasaulē. Tās nosaukums nozīmē "Dzeltenā upe". Tādu nosaukumu upe dabūjusi tāpēc, ka tās ūdens ir duļķaini dzeltenā krāsā. Huanhe ir visduļķainākā upe pasaulē.
Zemkopība upes krastos
Huanhe sākas augstkalnu plato, šķērso Ķīnu un plūst uz Bohaivaņa līci. Upes sanēsi apmēslo augsni Huanhes krastos, tāpēc šī zeme ir piemērota zemkopībai, un tieši šeit ir meklējami ķīniešu civilizācijas pirmsākumi, kas aizsākās apmēram pirms 9000 gadiem. Mūsdienās galvenās lauksaimniecības kultūras ir labība piemēram, kvieši, prosa un rīss. Ķīna ir pasaulē lielākā vkviešu un rīsa ražotāja, un vairāk nekā divas trešdaļas Ķīnas iedzīvotāju ir nodarbināti zemkopībā.
Cilvēki briesmas
Vairāk nekā 100 miljoni cilvēku dzīvo Huanhes un tās pieteku krastos. Dažās vietās upe atrodas augstāk nekā apkārtējais apvidus. Lai aizturētu ūdeni, cilvēki ir uzbūvējuši dambjus, taču līdzenumi viegli applūst. Gadsimtu gaitā daudzi miljoni cilvēku ir gājuši bojā plūdos, tāpēc šo upi bieži vien dēvē par "Ķīnas bēdām".
Gultnes maina
Laika gaitā Huanhe daudzas reizes ir mainījusi savu gultni. Vietas, kur upe Dzeltenajā jūrā ietecējuši dažādos laika periodos, atrodas 800 km attālumā viena no otras. Jandzi un Huanhi savieno Lielais kanāls. Šo slaveno cilvēka rokām veidoto ūdensceļu sāka rakt apmēram 500. gadā p.m.ē., un šis darbs turpinājās vairākus simtus gadu.…