Kas ir augsne?
Ar terminu „augsne” apzīmē sauszemes virsējo, bioloģiski aktīvo kārtu, kas izveidojusies dzīvās dabas, atmosfēras un kosmisko faktoru ietekmē.
Augsne pieskaitāma pie fundamentālajiem dabas resursiem, kura nodrošina dzīvības pastāvēšanu uz Zemes.
Augšņu veidošanās noris pilnīgā saskaņā ar attiecīgās teritorijas dabisko apstākļu kompleksu – iežu sastāvu un to īpašībām, klimatiskajiem apstākļiem, reljefu un bioloģiskajiem faktoriem – augiem un dzīvniekiem. Augšņu attīstības pakāpi ietekmē arī laiks, respektīvi, augsnes vecums.
Augsne ir biosfēras likumsakarīga sastāvdaļa – dabas ķermenis, kas veidojas iežu virskārtā tāpēc, ka tur ir intensīvas dzīvības norisēm nepieciešamie apstākļi – siltums, gaiss, mitrums un minerālvielas. Augsnei piemīt specifiska īpašība – auglība, tā spēj dabiskos apstākļos uzturēt augstāko augu veģetāciju.
Augsnes ekoloģiskās funkcijas
biomasas producēšana, kas nodrošina pārtikas, atjaunojamo enerģijas resursu, izejmateriālu ieguvi un dabisko cenožu izveidi un funkcionēšanu;
filtrācijas, bufersistēmas, akumulācijas un transformācijas funkcijas, piemēram, ūdens un nokrišņu filtrācija, to akumulācija, piesārņojošo vielu aizture;
vieta, kurā ir izvietojušies dzīvie organismi, gēnu rezervāts.
Ar cilvēka darbību saistītās augsnes funkcijas
augsne kā fiziskā vide, uz kuras vai kurā tiek ierīkotas tehniskās struktūras un notiek sociāli ekonomiskas darbības;
izejmateriālu ieguves vieta (ūdens, grants, smiltis, minerāli u.c.);
ģeoloģiskā un kultūras mantojuma saglabāšana, svarīgas informācijas par zemes veidošanos un ģenēzes ģeoloģiskajiem un ģeomorfoloģiskajiem procesiem atspoguļošana.
Augsne glabā arī vēsturisku informāciju arheoloģisku un paleontoloģisku materiālu veidā. …