UZŅĒMUMA RISKI
Riskus iespējams sadalīt divās lielās grupās – tie ir ārējie un iekšējie riski. Ārējos riskus iespējams paredzēt, tomēr bieži vien tiem ir liela riska apetīte – nepieciešami pārāk lieli finanšu resursi, lai tos samazinātu, kuru uzņēmumam šobrīd nav.
Turpmāk tiks izvirzīti vairāki uzņēmuma iespējamie iekšējie riski un to novēršanas iespējas.
RISKU NOVĒRŠANA
Tirgus risks
Pastāvīgi nepieciešams pētīt tirgu, savus konkurentus, it sevišķi to, kas atrodas blakus. Jāparedz izmaiņas tirgū, jāprot paredzēt mode, pastāvīgi jāievieš jauninājumi, iekļaujoties jaunākajās modes tendencēs. Jāseko līdzi cenu izmaiņām, lai nerastos neparedzēti izdevumi. Censties radīt kaut ko ekskluzīvu, ko vēl neviens nav radījis. Nepieciešams arī rast optimālo cenu savai produkcijai, kas pastāvīgi jāmeklē, lai nepieļautu zemu cenu piedāvājumu, jo varbūt tas varētu būt augstāks.
Ražošanas risks
Ieklausīties klientu kritikā, izmantot to sniegtos piedāvājumus, aktīvi darboties ne tikai apavu ražošanā, bet arī apavu remontā, piesaistot citur iepirkto apavu labošanu, līdz ar to piedāvājot arī sava uzņēmuma pakalpojumus. Regulāri sekot tehnoloģijas darbībai, nekavējoties salabojot radušos tehnisko kļūmi. Iepirkt aizvien jaunāku tehnoloģiju.
RISKU NOVĒRŠANA II
Finanšu risks
Daļu naudas līdzekļu jāiegulda vērtspapīros, kurus ārkārtas situācijā var ātri pārvērst naudā. Naudu noguldīt drošās bankās. Noteikti jāseko līdzi naudas plūsmai, lai redzētu, cik daudz brīvo naudas līdzekļu ir uzņēmumā. Ņemt gan ilgtermiņa kredītus, gan overdraftu vai faktoringu. Pārdodot preces uz kredīta, obligāti izpētīt pasūtītāju finanses. Vai tiem būs iespēja samaksāt par preci, vai to uzņēmums ir likvīds.
Politiskais risks
Jāseko līdzi ekonomiskajam stāvoklim valstī, visām nodokļu izmaiņām. Veidot rezerves fondus, lai spētu novērst neparedzētos izdevumus, kas saistīti ar inflāciju valstī, valūtas maiņu. Pastāvīgi jāievāc ziņas par politiskajiem notikumiem, kas saistīti ar nodokļiem. Jāpēta izmaņas likumos.
Cilvēciskā faktora risks
Jāparedz jebkura darbinieka aizstāšanas iespējas, jānodrošina vadītāja vietnieks, kas to aizstās pēkšņas saslimšanas gadījumā. Jāseko līdzi darbinieku darbībai, lai tie neražotu brāķi. Nodrošināt tiem drošus darba apstākļus. Radīt pastāvīgu darbinieku komandu, kas ir droši un pārbaudīti. Nepieļaut darbinieku bezatbildību pret darbu.
…