Izglītība...
A. Dauge ieņem nozīmīgu vietu latviešu pedagoģiskās domas veidošanā un attīstībā. Viņa aktīvā darbība notiek laikā, kad Latvijai ir jāpierāda sevi ne tikai kā neatkarīgai valstij, kas spēj veidot savu politiku un ekonomiku, bet arī izveidot jaunu izglītības sistēmu. Tiek veidotas ne tikai latviešu, bet arī mazākumtautību skolas, tādā veidā pierādot, ka Latvija ir demokrātiska republika. Liels darbs tiek ieguldīs, lai sastādītu visiem izglītību līmeņiem attiecīgas mācību programmas. Strauji pieauga skolu skaits un ir nepieciešamība risināt jautājumu par jaunu pedagogu izglītošanu.
Darbi...
Aleksandra Dauges svarīgākā ideja audzināšanā bija par skolēnu kā personību. To pedagogs uzsver lielākajā daļā darbu. A.Dauge savā rakstā „Audzinātāja jēdziens un būtība” norāda: „Bērnā ir dzīva spontanitāte, un tā ir jāierosina; viņā ir radīšanas spējas, un tās ir jāatmodina”.
Tādi Aleksandrs Dauges sacerējumi kā ”Skolas ideja”, „Māksla un audzināšana”, „Audzināšanas ideāls un īstenība” nav zaudējuši savu aktualitāti arī mūsdienās un pamatoti tiek novērtēti kā latviešu pedagoģiskās domas stūrakmeņi.
Grāmatas :
“Skolas ideja un tautas audzināšanas uzdevumi” (1924)
“Māksla un audzināšana” (1925)
“Audzināšanas ideāls un īstenība” (1928)
Kopā ar V.Plūdoni izdeva “Mūsu lasāmo grāmatu” sešās daļās (1925-1926),
sēriju ”Rakstnieku seja” – 10 grāmatas (1927-1928).…