Latvijas Republikas Advokatūras likums (turpmāk tekstā Advokatūras likums) regulē advokatūras profesionālo un korporatīvo darbību. Advokatūra ir tiesiskas valsts neatņemama sastāvdaļa. Zvērināts advokāts (turpmāk tekstā advokāts) ir neatkarīgs un profesionāls jurists.
Advokāta pamatpienākumi ir sniegt juridisko palīdzību. Tā ir palīdzība aizstāvot un pārstāvot tiesā un pirmstiesas izmeklēšanā personu likumīgās intereses, sniedzot juridiskas konsultācijas, gatavojot juridiskus dokumentus un veicot citas juridiskas darbības.
Advokāti ir piederīgi tiesu sistēmai un viņu darbība var izpausties lietu vešanā jebkurā Latvijas Republikas tiesā un pirmstiesas izmeklēšanas iestādē pēc pušu, apsūdzēto un citu dalībnieku (klientu) izvēles un viņu uzdevumā. Kā arī likumā noteiktajos gadījumos tiesu priekšsēdētāju, pirmstiesas izmeklēšanas iestāžu vadītāju un Latvijas zvērinātu advokātu padomes uzdevumā. Advokāti likumā noteiktajā kārtībā sniedz arī citu juridisko palīdzību.
Advokatūras likuma 48.pants nosaka, ka zvērināta advokāta tiesības sniedzot juridisko palīdzību ir:
”1) aizstāvēt un pārstāvēt juridisko palīdzību lūgušo personu un tās tiesības un likumiskās intereses visās tiesās, prokuratūrās un pirmstiesas izmeklēšanas iestādēs, kā arī visās valsts un pašvaldību institūcijās, kā arī citās iestādēs, organizācijās un uzņēmējsabiedrībās (uzņēmumos);
2) vākt pierādījumus, arī pieprasot visus juridiskās palīdzības sniegšanai nepieciešamos dokumentus no valsts un pašvaldību institūcijām, kā arī citām iestādēm, organizācijām un uzņēmējsabiedrībām (uzņēmumiem), kurām likumā noteiktajā kārtībā un gadījumos ir jāizsniedz šie dokumenti vai to noraksti un jānodrošina advokātam iespēja iepazīties ar tiem, kā arī likumā noteiktajā kārtībā sakarā ar juridiskās palīdzības sniegšanu saņemt lietpratēju atzinumu jautājumos, kuri prasa attiecīgas zināšanas.…