Darba autore izvēlējās pavadīt prakses laiku (no 23. maija – 17. jūnijam) Valsts ieņēmumu dienestā. Valsts ieņēmumu dienests (VID) ir valsts pārvaldes institūcija, kas darbojas Finanšu ministrijas pārraudzībā un nodrošina nodokļu maksātāju uzskaiti, valsts nodokļu, nodevu un citu valsts noteikto obligāto maksājumu iekasēšanu Latvijas Republikas teritorijā un uz muitas robežas, kā arī realizē valsts muitas politiku un risina muitas jautājumus, savukārt ministrija atrodas Ministru Kabineta pārvaldībā.
Lai VID varētu veiksmīgi pildīt savus uzdevumus, sasniegt mērķus un attīstīties, ir jāanalizē tā darbība, jānosaka tā stiprās un vājās puses, iespējas un draudus, lai tas nākotnē varētu saglabāt esošo stāvokli vai uzlabot savu darbību, pilnvērtīgāk un kvalitatīvāk pildīt savas funkcijas.
Darba mērķis ir raksturot un izanalizēt Valsts Ieņēmuma dienesta darbību, lai noteiktu tā vidi ietekmējošos faktorus, darbības mehānismu, kas ļautu izdarīt secinājumus par VID līdzšinējo darbību, attīstības iespējām, kā arī atspoguļot mācību un prakses laikā iegūtās zināšanas.
Mērķa realizēšanai veicamie uzdevumi:
jāiepazīstas un jāraksturo VID, lai noskaidrotu tā galvenos darbības virzienus, uzdevumus un vēsturi;
jāiepazīstas un jāraksturo VID organizatorisko struktūru, lai uzzinātu par darba pienākumu sadali;
raksturot VID iekšējo vidi, lai noskaidrotu tā darbības mehānismu, kas ļauj VID dienestam veikt savas funkcijas;
raksturot VID ārējo vidi, lai izanalizētu kādi ārējie faktori spēj būtiski ietekmēt valsts pārvaldes institūcijas darbību;
jāanalizē SIA „Azaidiņš” finansiālos rādītājus, lai novērtētu uzņēmuma aizvadītā gada ekonomiskās darbības rezultātus un nākotnes iespējas;
veikt secinājumus par VID darbību un izteikt priekšlikumus par VID darbības uzlabošanas iespējām.
Prakses darba veikšanai izmantotās VID vides pētīšanas metodes ir statistiskā metode relatīvo rādītāju aprēķināšanai, horizontālās un vertikālās analīzes metode. Salīdzināšanas metodes, lai objektīvāk atspoguļotu informāciju un notiktu stiprās un vājās puses.
Pētījuma un plānošanas periods ir no 2001. – 2005. gadam, bet tā vēsture jau no 1993. gada.
Kā pētījuma avoti un literatūra prakses atskaitei, tika izmantoti mācību materiāli, vispārējā un speciālā literatūra un interneta resursi.
Prakses atskaites temata analīzes ierobežojumi saistās ar to, ka daudzi dati nav pieejami un ir konfidenciāli. Informācijas nepieejamības dēļ, darbā ir analizēti SIA „Azaidiņš” finansiālo rādītāju rezultāti, nevis VID finansiālie rādītāji, un nav aplūkota informācija, kas saistīta ar mārketingu.…