Latvijas Republikā līdzās likumdošanas varai un izpildvarai pastāv arī neatkarīgā tiesu vara. Tiesu varas darbību nosaka gan likuma „Par tiesu varu” 1. panta 3.daļa, gan Latvijas Republikas Satversmes 82. pants. Tiesu vara Latvijā pieder rajonu (pilsētu) tiesām, apgabaltiesām, Augstākajai tiesai un Satversmes tiesai, bet izņēmuma stāvokļa vai kara laikā- arī kara tiesām.1 Arī tiesnešu darbības principi ir ietverti Latvijas Republikas Satversmes 83. pantā: „Tiesneši ir neatkarīgi un vienīgi likumam pakļauti”.
Tiesiskumu valstī galvenokārt garantē tieši tiesas procesa pareiza realizācija. Tādēļ gan krimināllietas, gan civillietas, gan administratīvās lietas tiek stingri nodalītas un katrai no tām ir noteiktas savas procesuālās normas. Taču likums „Par tiesu varu” nosaka arī tiesu vispārīgos noteikumus. Tiesiskuma nodrošināšanu veic vairāki pamatprincipi, kā piemēram, likumības, sacīkstes, atklātības princips un daudzi citi.
Tiesu prakses mērķis bija izzināt kā tiesu procesā notiek šo pamatprincipu ievērošana un pamatojoties uz tiem nodrošināts tiesiskums valstī.
Kā tiesu prakses uzdevumus izvirzīju:
1)uzzināt kā realitātē notiek tiesu sēdes un lietu izspriešana;
2)noskaidrot tiesas darbinieku pienākumus darba uzdevumus;
3)salīdzināt kā tiesu process norit krimināllietās, administratīvajās lietās un civillietās.
Prakse noritēja Administratīvās tiesas tiesu namā Rīgā, Siguldas tiesā un Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesā no 2009. gada 20. aprīļa līdz 15. maijam.…