Saskaņā ar valsts varas dalīšanas principu viens no valsts varas atzariem ir tiesu vara. Tiesu vara pastāv kā līdzeklis, ar kuru tiesības ietekmē sabiedrībā pastāvošās attiecības. Tiesu varas izpausmes specifiska forma ir tiesu spriešana, kas īstenojas, šķirot strīdus un konfliktus, pamatojoties uz pastāvošajām tiesībām.1 Satversmes 82.pants nosaka: “Tiesu Latvijā spriež rajona (pilsētas) tiesas, apgabaltiesas un Augstākā tiesa, bet kara vai izņēmuma stāvokļa gadījumā – arī kara tiesas.”2 Latvijas Republikā darbojas arī Satversmes tiesa.
Latvijā tiesas izskata krimināllietas, civillietas un administratīvās lietas, katru lietu izspriežot individuāli un piemērojot atbilstošas procesuālās normas.3 Lietas izskatīšanas procedūru reglamentē likums „Par tiesu varu, kā arī Administratīvā procesa, Kriminālprocesa un Civilprocesa likums, kuros nostiprināti vispārējie lietu izskatīšanas pamatprincipi.
Šīs prakses mērķis ir iepazīties ar tiesas spriešanas kārtību un analizēt vispārējo tiesas spriešanas principu un Satversmē ietverto cilvēka pamattiesību ievērošanu un īstenošanu tiesas procesa gaitā.
Lai sasniegtu šo mērķi, studente izvēlējās apmeklēt Rīgas pilsētas Centra rajona tiesu, Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesu, Rīgas pilsētas Latgales priekšpilsētas tiesu un Talsu rajona tiesu.…