Latvijā kā neatkarīgā demokrātiskā republikā1 pastāv varas dalīšanas princips. Šis princips nav reglamentēts kādā normatīvajā aktā. Pēc Latvijas Republikas Satversmes nodaļām, gan pēc demokrātiskajiem principiem Latvijā, tautas varu realizē likumdošanas, izpildu un tiesu vara. Tiesu vara pārrauga tiesiskuma principus valstī.
Tiesu vara ir vienīgā no trijām varām, kura ir pilnīgi neatkarīga un tiesneši pakļauti vienīgi likumam. Tā nodrošinot pilnīgi godīgu un tiesisku tiesas spriešanu Latvijā2.
Likumi, kas regulē tiesu varas darbību Latvijā ir šādi: likums par tiesu varu3, Latvijas Republikas Satversmes 6.nodaļa4, Administratīvā procesa likums5, Civilprocesa likums6, Kriminālprocesa likums7, Satversmes tiesas likums8 kā arī likums „Par bijušās Valsts drošības komitejas dokumentu saglabāšanu, izmantošanu un personu sadarbības fakta ar VDK konstatēšanu” un likumi, kas nosaka nekustamo īpašumu ierakstīšanu un ar tiem saistīto tiesību nostiprināšanu zemesgrāmatā.
Tiesas Latvijā izskata: civillietas, krimināllietas un administratīvās lietas. Satversmes tiesa savas kompetences ietvaros izskata lietas par likumu un citu normatīvo aktu atbilstību Latvijas Republikas Satversmei.
Latvijas tiesas ir: rajona (pilsētas) tiesas, apgabaltiesas, Augstākā tiesa un Satversmes tiesa.…