SECINĀJUMI
Latvijas starpbanku tirgus darījumu galvenais finanšu instruments ir nenodrošinātie aizdevumi un aizņēmumi, bet otrs svarīgākais instruments – valūtas mijmaiņas darījumi. Tas vienlīdz attiecas uz iekšzemes un ar ārvalstu bankām veiktajiem darījumiem.
Nenodrošinātie aizdevumi galvenokārt tiek slēgti uz nakti. Latvijas banku piesaistīto līdzekļu apjomā nozīmīgi ir ārvalstu noguldījumi, kas bieži vien ir pieprasījuma noguldījumi, tāpēc šos līdzekļus Latvijas bankas izvieto starptautiskajos tirgos, un, lai izvairītos no riska, darījumi tiek slēgti uz nakti.
Aizdevumu un aizņēmumu pret ķīlu, kā arī repo un reverse repo darījumu apjoma izaugsmi kavē transakciju izmaksu līmenis un tehniskas problēmas, liedzot šiem darījumiem konkurēt uz nakti noslēgto nenodrošināto darījumu tirgū.
2002. gada 1. pusgadā vietējam finanšu tirgum bija raksturīga augsta likviditāte, kas veicināja būtisku nenodrošināto darījumu īpatsvaru. Valdība daudz retāk rīkoja valsts vērtspapīru sākotnējās izsoles, tāpēc valsts vērtspapīru otrreizējā tirgus apgrozījums bija mazs un bankas priekšroku deva ilgtermiņa ieguldījumiem valsts vērtspapīros.
Latvijas iekšzemes starpbanku tirgū (neietverot darījumus ar ārvalstu bankām) ārvalstu valūtas tirgus joprojām ir ievērojami nozīmīgāks par vērtspapīru tirgu. Valūtas mijmaiņas darījumu īpatsvars Latvijā ir aptuveni tāds pats kā eiro zonā. Salīdzinājumā ar eiro zonu nenodrošināto darījumu īpatsvars Latvijā ir lielāks, bet repo darījumu īpatsvars – mazāks.
Latvijas banku darījumus ar ASV ietekmē laika joslu starpība, tāpēc tajos vairāk dominē nenodrošinātie aizdevumi un aizņēmumi nekā ar eiro zonu vai pārējām OECD valstīm veiktajos darījumos. Tomēr ar ASV partneriem tiek veikts vairāk korporatīvo parāda vērtspapīru darījumu nekā ar eiro zonas bankām vai pārējo OECD valstu bankām. Turklāt ar eiro zonas bankām un pārējo OECD valstu bankām notiek nozīmīga apjoma darījumi ar ASV vērtspapīriem (daudz mazākos apjomos ir pretējais process).
…