Saskaņā ar Civilprocesa likuma 24.pantu, rajona (pilsētas) tiesa izskata visas lietas, izņemot tās, kuras ir piekritīgas apgabaltiesai.
Civillietu process sākas ar prasības pieteikuma vai pieteikuma sevišķās tiesāšanas kārtībā iesniegšanu tiesā, ko regulē Civilprocesa likums. Pieteikuma iesniedzējs iesniedz savu pieteikumu tiesas kancelejā, vai arī nosūta to ierakstītā vēstulē. Katrs tiesnesis izskata dažādu kategoriju lietas, tomēr pastāv zināma specializācija. Tiesas darbinieki savus pienākumus veic atbilstoši tiesā noteiktajai kārtībai, ievērojot Tieslietu ministrijas apstiprināto instrukciju.
Reģistrētā lieta tālāk tiek nodota tiesas priekšsēdētājai, kura, pēc iepazīšanās ar lietas materiāliem un atkarībā no lietas sarežģītības pakāpes, izlemj, kuram no Rīgas pilsēta Ziemeļu rajona tiesas tiesnešiem (tiesas sastāvam) lieta tiks nodota.
Tiesnesis, saņemot lietu, parakstās tiesas sastāva žurnālā par lietas saņemšanu. Iepazīstoties ar prasītāja iesniegtajiem dokumentiem, tiesnesis izvērtē strīda pakļautību un piekritību Rīgas rajona tiesai, kā arī pārbauda, vai prasības pieteikumā ir visi Civilprocesa likuma 128.pantā noteiktie rekvizīti, kā arī vai prasības pieteikumam ir pievienoti Civilprocesa likuma 129.pantā minētie dokumenti. Bez tam tiesnesis pārbauda prasītāja vai viņa pārstāvja tiesībspēju/rīcībspēju saskaņā ar Civilprocesa likuma 127.pantu.
Pēc iepazīšanās ar prasības pieteikumu, tiesnesis, saskaņā ar Civilprocesa likuma 131.pantu, pieņem vienu no sekojošiem lēmumiem:
par prasības pieteikuma pieņemšanu un lietas ierosināšanu;
par atteikšanos pieņemt prasības pieteikumu;
par prasības pieteikuma atstāšanu bez virzības.…