SECINĀJUMI UN PRIEKŠLIKUMI
Prakses laikā ir izdarīti vairāki secinājumi. Taču priekšlikumi vēl nav izstrādāti, jo nav pabeigts pētījums par tēmu. Zemāk norādītie priekšlikumi šobrīd ir pieņēmums par to, kādi grozījumi varētu novērst konstatētās nepilnības tiesiskajā regulējumā.
Secinājumi:
1. Grozījumi Kriminālprocesa likumā par saīsināto spriedumu kopumā atvieglo tiesnešu darbu un samazina noslodzi, tomēr nenodrošina tiesas efektivitāti.
2. Grozījumi Kriminālprocesa likumā par saīsināto spriedumu pasliktina sprieduma kvalitāti.
3. Grozījumi Kriminālprocesa likumā ieviesti nepilnīgi. Kriminālprocesa likuma 667.pantā noteikts, ka pieteikuma vai protesta iesniegšanai par tiesas nolēmuma izskatīšanu no jauna termiņa ierobežojumu nav. Tādēļ līdz galam nav atrisināts jautājums par to, kurš rakstīts pilno spriedumu, piemēram, pēc 10-15 gadiem. Likumdevējs nav izteicis savu gribu, kā šādi grozījumi ietekmē apcietinājuma termiņu (Kriminālprocesa likuma 277.panta trešās daļas norma, ka iztiesāšanas laikā apcietinājuma termiņš skaitāms līdz pirmās instances tiesas pilna nolēmuma sastādīšanai).
4. Lietas bez pierādījumu pārbaudes nerada noslodzi pilnā sprieduma dēļ, bet to kvantuma dēļ.
5. Gadījumos, kad tiek iesniegt lūgums par pilna sprieduma taisīšanu, saīsinātais spriedums palielina laiku līdz sprieduma spēkā stāšanās, tātad arī līdz kriminālprocesuālo attiecību noregulējumam. Pie šādiem gadījumiem īpaši atzīmējamas krimināllietas, kuru ietvaros apsūdzētajam kā drošības līdzeklis piemērots apcietinājums.…