NOBEIGUMS
Mūsdienās cilvēki vairs neuztver laulību kā mūža projektu. Arī medijos nerunā par laulību vai ģimeni - runā par attiecībām. Piemēram, tajās attiecībās ir dzimuši tik bērni, nākamajās - tik. It kā tas viss būtu tāds īstermiņa projekts. Laulība no kopdzīves atšķiras ne tikai ar to, ka tā noslēgta likumiski, bet arī ar to, ka tā laulātajiem uzliek savstarpējus pienākumus, no kuriem nevar vienpusēji atteikties.
No 2011.gada februāra šķiršanos var noformēt notāram. Laulātie var izmantot šo iespēju tikai gadījumā, ja starp tiem nav strīda par īpašuma nodalījumu, aizgādības tiesībām pār bērnu, līdzekļu izmērs uzturēšanai un tiesību izmantošanām uz saskarsmi. Tātad iznāk, ka bezstrīdus laulības šķiršanas process ir būtiski saīsināts.
Vēl no jauninājumiem, kas ir ieviests likumdošanā- 2014.gada 18.jūnijā spēkā stājās „Mediācijas likums”. Tomēr ir jāpaiet laika posmam tiesu un notāru praksē, lai izkristalizētos tie jautājumi, kas vēl prasītu kādus pamatotus grozījumus normatīvajos aktos.
Šobrīd, izmantojot mediāciju, iespējams risināt civiltiesiskus strīdus (gan komercstrīdus, gan ģimenes strīdus, t.sk. ar laulības šķiršanu saistītos jautājumus (bērnu aprūpe, uzturlīdzekļi, manta), uzturlīdzekļu piedziņu, mantojuma dalīšanu kā arī citus dažādus sadzīviskus strīdus)
Autore secina, ka laulības šķiršana gan pie notāra, gan tiesā ir devusi iespēju ātrāk nokārtot šķiršanās lietu, jo tiesās samazinājusies noslogotība, bet pie notāra to var izdarīt vēl īsākā termiņā un bez spriedzes, kas varētu rasties nākot uz tiesu.
Veicot šo kursa darba tēmas izpēti autore nonāca pie secinājumiem, ka Saskaņā ar Latvijas Republikas Civillikumu laulību var šķirt šādos gadījumos:
1)ja laulība ir izirusi, t.i. ja laulātie vismaz trīs gadus dzīvo šķirti;
2) ja laulātie dzīvo šķirti mazāk nekā trīs gadus, tad laulību var šķirt tikai gadījumos, ja:
…