Latvijā tiesas izskata krimināllietas, civillietas un administratīvās lietas, katru lietu izspriežot individuāli un piemērojot atbilstošas procesuālās normas.1 Likumā “Par tiesu varu” un procesuālajos likumos nostiprināti vispārējie lietu izskatīšanas pamatprincipi. Šīs principiālās normas attiecas uz lietu izskatīšanu kopumā un netiek tieši piemērotas tiesvedībā, taču nosaka tiesvedības uzdevumu atrisināšanai pieļaujamās robežas.2 Tiesvedības procesā jāievēro patiesības princips, likumības princips, atklātuma princips, koleģialitātes princips, tiesvedības valodas princips, aizstāvības princips, nevainīguma prezumpcijas princips, pušu līdztiesības princips, sacīkstes princips, objektīvās izmeklēšanas princips, nepārtrauktības princips, tiešuma un mutiskuma princips, procesuālās ekonomijas princips un lietu sadales princips.
Prakses mērķis ir analizēt, kā pirmās instances tiesvedības procesā tiek ievēroti šie principi un Satversmē nostiprinātās personas tiesības.
Lai sasniegtu šo mērķi, studente izvēlējās apmeklēt Rīgas pilsētas Centra rajona tiesu, Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesu, Talsu rajona tiesu, kā arī Administratīvo rajona tiesu. Tika apmeklētas atklātās tiesas sēdes, no kurām 2 krimināllietas, 1 civillieta un 1 administratīvā lieta tiks analizētas šajā atskaitē. …