Pašreizējā ekonomiskās attīstības posmā uzņēmumiem ir raksturīga palēnināta naudas līdzekļu aprite, kas bieži vien rada naudas līdzekļu deficītu un maksātnespējas draudus. Tāpēc finansu pārvaldībā kā svarīgākais tiek izvirzīts debitoru pārvaldīšanas uzdevums, kura risināšana ir vērsta uz debitoru parādu optimizāciju un savlaicīgu parādu inkasēšanu, jo maksājumu saņemšana no debitoriem ir viens no svarīgākajiem naudas ieņēmumu avotiem, naudas deficīts ierobežo uzņēmuma darbību, kā arī debitoru parādos iesaldētā kapitāla kompensēšanai nepieciešams papildu finansējums.
Katra uzņēmuma normālas darbības priekšnosacījums ir apgrozāmo līdzekļu aprite, kas savukārt iever sevī arī debitorus, tikai pie savlaicīgas līdzekļu aprites, uzņēmums spēs ātri un savlaicīgi pildīt savas saistības un ieguldīt līdzekļus savā attīstībā. Svarīgākais postenis apgrozāmo līdzekļu sastāvā ir debitors, jo pie tā nonāk mūsu saražotā produkcija, kas pārvēršas naudā, kas ir uzņēmuma tālākās attīstības priekšnosacījums.
Debitors ir Latvijas nodokļu maksātājs - rezidents vai pastāvīgā pārstāvniecība, vai to valstu rezidents, ar kuriem Latvija ir noslēgusi konvencijas par nodokļu dubultās uzlikšanas un nodokļu nemaksāšanas novēršanu, ja šīs konvencijas ir stājušās spēkā, vai arī Eiropas Savienības dalībvalsts vai Eiropas Ekonomikas zonas valsts rezidents.
Debitoru parādi iedalās:
1. Reāli saņemamie - debitori, kas ir palikuši parādā par saņemtajām precēm un izmantotajiem pakalpojumiem no uzņēmuma vai privātpersonas.…