Kas ir staru terapija?
Izglītoju pacienti par staru terapiju, savas kompetences ietvaros, iesaku izlasīt D.Baltiņas grāmatu “Diagnoze vēzis”, šī grāmata domāta pacien-
tiem un viņu piederīgajiem. Staru terapija ir ārstēšanā ar starojumu.
Šīs starojums ir līdzīgs tam, ko lieto rentgenizmeklējumos, tikai terapijā izmanto” spēcīgāku” starojumu, un šī starojuma kūļi ir precīzi virzīti uz audzēju. Tāpat kā rentgena caurskates laikā, arī pie apstarošanas paciente neko nejūtīgs. Apstarošanu veic reizi dienā no pirmdienas līdz piektdienai ar pārtraukumu nedēļas nogalē, tā veicinot veselo šūnu atjaunošanos. Tā kā starojuma avots atrodas ārpus organisma noteiktā attālumā no ādas, apstarošanas laikā paciente nekļūst radioaktīva un nerada draudus apkārtējiem.
Cik smagas ir apstarošanas
komplikācijas?
Informēju pacienti par komplikācijām, un kā tas mazināt, savas kompetences ietvaros.
Blakus parādību spektrs un intensitāte lielā mērā atkarīga no starojuma dozas un tā, kāda ķermeņa daļa un cik plašā zonā tiek apstarota.
Apstarošanas blaknes nosacīti var iedalīt divās lielās grupās: agrīnās un vēlīnās. Agrīnās blaknes parasti attīstās ātri, jau apstarošanas kursa laikā, un parasti pilnībā izzūd dažu nedēļu laikā, pēc apstarošanas kursa pabeigšanas. Apstarojot iegurņa orgānus, biežākās ir caureja, bieža, maza apjoma vēdera izeja, bieža vajadzība urinēt, diskomforts maksts un ārējo dzimumorgānu rajonā, retāk vēro šķebināšanu, sliktu dūšu.
Pacientei tieši tagad novēro agrīnās blaknes. Izglītoju par diētu, personīgo higiēnu
Apstarošanas vēlīnās blaknes parādās pakāpeniski vairāku mēnešu pat gadu laikā pēc apstarošanas pabeigšanas, un tās bieži mēdz būt paliekošas. tās ir fibroze, nekroze, urīnizvadsistēmas problēmas.
Kāds īpašs režīms jāievēro apstarošanas laika?
Izglītošu pacienti, ka nogurums, nespēks, pazeminātas darbaspējas pastāv un var turpināties vairākas nedēļas pēc apstarošanas pabeigšanas; tāpēc iesaku vairāk atpūsties-naktī labi izgulēties, pasnaust arī dienā.
Īpašu uzmanību veltīt starojuma zonas ādai. Starošanas laikā nav vēlams to apstrādāt ar kosmētiskiem līdzekļiem, epilācijas krēmiem, dezodoran-
tiem, smaržām .
Iespēju robežas izvairieties no starojuma zonu ādas berzsšanas, rīvēšanas,
kasīšanas. Jāizvairās no tiešiem saules stariem. Jāizvairās no karsēšanās pirtī, nelietot karstu vannu.
Valkāt brīvi krītošu, dabiska materiāla apģērbu, lai apģērbs nespiestu,
neberztu un nekairinātu starojumu vietas.
…