Virszemes ūdeņu operatīvā monitoringa programmā par nosakāmajiem parametriem izvēlas tos bioloģiskos, hidromorfoloģiskos un fizikāli ķīmiskos kvalitātes kritērijus, kurus visvairāk ietekmē konkrētā slodze, kā arī testē prioritārās vielas un citas piesārņojošās vielas, kuras attiecīgajā ūdensobjektā novada nozīmīgos daudzumos.
Abavas upes operatora monitoringa stacijās – lejpus un augšpus Rendas, Sabiles, Kandavas un Pūres mazpilsētām tiek skatīts suspendēto vielu saturs ūdenī, bioloģiskā un ķīmiskā skābekļa patēriņš ūdenī, kopējais novadītais fosfora, slāpekļa daudzums, fosfātu daudzums, amonjaka slāpeklis, slāpeklis, nitrātu slāpeklis, nitrītu slāpeklis un ūdens pH līmenis 1 reizi mēnesī pirmā nedēļā, kas atspoguļos konkrētās vietas radīto ietekmi uz Abavas upes ekoloģisko stāvokli un ļaus noteikt punktveida avotu radīto slodzi. No hidromorfoloģiskiem rādītājiem tiks mērīta temperatūra, upes nepārtrauktība, ūdens līmenis, caurplūdums, dziļums un platums, no kā varēs aprēķināt katras pilsētas radīto slodzi.
Rezultātu izmantošana
Iegūtie rezultāti tiks izmantoti vides kvalitātes novērtējumam un datu bāzu reģistru papildināšanai. Šī monitoringa programma sniegs pārskatu par svarīgākajiem piesārņojuma avotiem un ūdens stāvokli upē kopumā, kā arī dos informāciju un ļaus izvērtēt notekūdeņu attīrīšanas iekārtu darbības kvalitātes principus un nepieļaus bīstamu vielu nonākšanu ūdenī, kas var kaitēt upes ekosistēmai.
Monitoringa programmā iegūtie dati būs nozīmīgi zivju audzētājiem un cilvēkiem, kas saistīti ar tūrismu Abavas upes krastos, jo monitoringa dati sniegs visaptverošu informāciju par ūdens kvalitāti un atbilstību lašveidīgo vai karpveidīgio zivju ūdeņiem. Tāpat arī šie dati sniegs informāciju par ūdens kvalitāti sabiedrībai.
Tā kā Abavas upe tek caur Abavas senleju un posms no Kandavas līdz ietekai Ventā atbilst NATURA 2000 teritorijai, tad iegūtie monitoringa rezultāti nodrošinās šajā posmā esošo mazpilsētu pieguļošo NATURA 2000 teritoriju aizsardzību.
…