IEVADS
Šī laboratorijas darba tēma ir traipu tīrīšana, kas gan agrāk, gan mūsdienās ir diezgan aktuāla problēma. Traipi ir unikāla dabas parādība, kas ir nevēlami, parasti kādas vielas radīti plankumi.
Katram traipu veidam ir savs sastāvs, savas īpatnības, kurām jāpieskaņo tīrīšanas līdzeklis un paņēmiens.
Arī katram tekstiliju šķiedru veidam ir savs īpatnējs sastāvs, savas ķīmiskās un fizikālās īpašības, ar ko jārēķinās, izvēloties traipa tīrīšanas līdzekli un tīrīšanas paņēmienu.
Visus traipus nosacīti var iedalīt četrās grupās:
1. Traipi, kurus var iztīrīt sausā veidā, audumu izpurinot vai apstrādājot ar suku (putekļi, dubļi, māli, milti, krīts, kaļķis);
2. Traipi, kas tīrā, pasārminātā vai paskābinātā ūdenī šķīst vai pāriet emulsijā, suspensijā un tādējādi kļūst izmazgājami (cukurs, medus, ievārījumi, ciete, dažādi sāļi, augļu sulas, olbaltumvielas);
3. Traipi, kas ūdenī nešķīst, bet šķīst vienīgi organiskajos šķīdinātājos - benzīnā, spirtā, acetonā, etilacetātā, terpentīnā. Tie ir taukvielu, minerāleļļu, piķa, sveķu, bitumena, darvas, laku, krāsu un daudzi citi traipi.
4. Traipi, kuru izņemšana saistīta ar vielas ķīmisku pārveidošanu. Tie ir, piemēram, rūsas, kafijas, kakao, tintes, zāles, organisko krāsvielu un dažu medikamentu traipi.
Laboratorijas darba mērķis ir iegūt teorētiskas zināšanas par traipu tīrīšanas tehnoloģiju, iepazīt un gūt praktiskas iemaņas traipu tīrīšanā.
Laboratorijas darba uzdevumi:
izvēlēties trīs ļoti grūti tīrāmus traipus;
izvēlēties dotajam traipam un dotajam audumam piemērotu tīrīšanas veidu;
aprakstīt traipa tīrīšanas tehnoloģiju;
uzlikt trīs dažādus traipus uz 12 dabīgās un 12 mākslīgās šķiedras auduma gabaliem (izmēri – 6 x 8 cm).
…