5. Izmēru ķēde: aprēķins
Mašīnu uz aparātu kvalitāti var nodrošināt arī ar to detaļu, mezglu un mehānismu novietojuma precizitāti, kuri veido gatavo izstrādājumu. Tādā gadījumā ir jābūt minimālam operāciju skaitam, kas saistīts ar detaļu pielāgošanu un to novietojuma regulēšanu salikšanas procesā. Spēles, robežizmēri un citi parametri, kuru koordinē saliekamo objektu savstarpējo novietojumu, vienmēr ir atkarīgi no detaļu, mezglu un gatavo izstrādājumu darba režīmiem, konstruktīvajām, tehnoloģiskajām un ekspluatācijas īpatnībām, tāpēc bieži savstarpējo sakarību starp saliekamo detaļu un mezglu robežizmēriem un pielaidēm nosaka ar aprēķiniem, kas pamatojas uz izmēru ķēžu teoriju.
Par izmēru ķēdi sauc izmēru kopu, kas veido noslēgtu kontūru un ir tieši iesaistīta izvirzītā uzdevumu atrisināšanā. Izmērus, kas veido izmēru ķēdi sauc par izmēru ķēdes locekļiem.
Vienas kvalitātes izmēru ķēdes risināšanas paņēmiens ir vienkāršākais pilnīgās apmainības nodrošināšanas paņēmiens. Šajā gadījumā pieņem, ka visi ķēdē ietilpstošie izmēri tiks izpildīti pēc kaut kādas vienas kvalitātes, bet sastādošo izmēru pielaides ir atkarīgas no to nominālā lieluma. Mums ir zināmi visi ķēdes locekļu nominālizmēri un slēdzošā (izejas) locekļa robežnovirzes. Nepieciešamo precizitātes kvalitāti nosaka šādā veidā.
…