Ramatas upes baseins ietilpst relatīvi lielākajā Salacas upes baseinā un atrodas Latvijas Z daļā pie robežas ar Igauniju (Hidrogrāfija, 2009). Baseins ietilpst Ziemeļvidzemes zemienē, Burtnieka līdzenumā (Fizioģeogrāfiskā rajonēšana, 2007). No augsnēm baseina teritorijā ir sastopamas velēnu glejaugsnes un velēnpodzolētās glejaugsnes, kā arī velēnu podzolaugsnes un pseidoglejotās augsnes. Tāpat ir sastopamas arī purvu kūdraugsnes. Augsnes cilmiežus teritorijā, galvenokārt, veido mālsmilts un smilšmāls, kā arī atsevišķās vietās smilts (Augšņu karte, 2007). Apskatot meža veidus teritorijā, var teikt, ka tajā ir sastopami priežu un priežu-egļu, tīri egļu, priežu-sīklapju, kā arī egļu-sīklapju meži (Mežu karte, 2007). No purviem visvairāk teritorijā ir augstie jeb sūnu purvi, taču ir sastopami arī zemie jeb zāļu un pārejas purvi (Purvu karte, 2007). Ramatas pagasta teritorijā ir sastopama daudzveidīga augu un dzīvnieku valsts. Upēs dominē makstenes, gliemenes, pērlenes un perlamutrenes. Ūdens ekoloģiskā kvalitāte upē ir vērtējama kā laba un piemērota augu un dzīvnieku dzīvei tā vidē (Salaca river..., 2006).
Vidējais gada nokrišņu daudzums Ramatas baseinā ir 750-800 mm (Nokrišņu daudzums..., 2009), kas ir virs Latvijas vidējiem nokrišņu rādītājiem. Gaisa vidējā temperatūra janvārī ir no -5 līdz -6˚C (Gaisa t˚ janvārī, 2009), bet jūlijā no 16 līdz 17˚C (Gaisa t˚ jūlijā, 2009). Bezsala periods baseina teritorijā ilgst no 140 līdz 150 dienām (Bezsala periods, 2007).
Pēc administratīvā iedalījuma lielākā Ramatas upes baseina daļa ietilpst Mazsalacas novadā, bet daļa baseina ZA teritorijas arī Rūjienas novadā. Ramata tās augštecē plūst pa novadu robežu (Administratīvā karte, 2009). Visa baseina teritorija ietilpst Ziemeļvidzemes biosfēras rezervātā (Dabas aizsardzība, 2009). Rezervāts ir dibināts 1997.gadā un tajā ietilpst kopā 25 dabas liegumi. Biosfēras rezervāts pārstāv starptautiski atzītas mērenajai mežu joslai raksturīgas sauszemes un Baltijas jūras piekrastes ekosistēmas. Rezervāta teritorija ir iedalīta funkcionālajās zonās (ainavu aizsardzības zonas un neitrālās zonas) (Ziemeļvidzemes biosfēras..., bez dat.).
…