Secinājumi
Šajā darbā ar dažādi saslēgtu ķēžu palīdzību tika noteiktas divu kondensatoru un to savstarpējo slēgumu kapacitātes, spoles induktivitāte, ja tai ir U vai O tipa serde vai nav serde, un pārbaudīts Oma likums maiņstrāvas ķēdē virknes slēgumam izpildīšanās.
Darba 1. un 2. tabulā un grafikos ir apkopoti dati par diviem dotiem kondensatoriem, kuru ražotāju dotās kapacitātes vērtības ir norādītas darba piederumos. Kapacitatīvā pretestība tika noteikta divos veidos, tas ir, rēķinot katram mērījumam un velkot vidējo vērtību un no grafika. Var redzēt, ka, nosakot kapacitatīvo pretestību no grafika, tās kļūda ir ļoti maza, bet neuzskatu, ka tā objektīvi raksturo kapacitatīvās pretestības un tālāk kapacitātes kļūdu, jo tā ņem vērā datu izkliedi, bet rēķinot katram mērījumam, tiek ņemta vērā voltmetra un ampērmetra rūpnīcas dotā precizitāte. Neskatoties uz metožu atšķirībām gan kapacitatīvā pretestība, gan kapacitāte kļūdu robežās sakrīt. Salīdzinot ar ražotāju doto kondensatoru kapacitāti, ir vērojama nesakritība ar vērtību, kas noteikta, izmantojot grafiku. Būtu nepieciešams uz kondensatoriem uzrādīt ražotāju noteikto precizitāti, iespējams tad varētu noteikt, kura metode ir precīzāka.
Otrā uzdevuma ietvaros tika pārbaudīta kondensatoru slēgumu kapacitātes un salīdzinātas ar to teorētiskajām vērtībām. Aprēķinātajās kļūdu robežās šīs vērtības sakrīt, līdz ar to var secināt, ka kondensatoru slēgumu formulas ir patiesas un praktiski pielietojamas.
Kļūdu rašanas cēlonis noteikti ir tas, ka darba gaitā slēgumu ķēde sasilst, izmainās tās pretestība un līdz ar to arī tālāk aprēķināmās vērtības. Dažās tabulās pirmās mērījumu vērtības netika ņemtas vērā tālākajos aprēķinos, jo vai nu tām bija lielas kļūdas, kuru rašanās iemesls ir tas, ka pie zemām strāvas un sprieguma vērtībām ražotājs negarantē lielu precizitāti, vai arī aprēķinātā vērtība stipri atšķīrās no vidējās.
Ceturtā uzdevuma ietvaros tika aprēķināta induktīvā pretestība un induktivitāte trīs dažādiem stāvokļiem – spolei bez serdes, ar U veida serdi un O veida serdi. Arī šajos aprēķinos precizitātes labad tika aprēķini veikti divās metodēs. Apskatos visas trīs tabulas, var ievērot, ka serdes ievietošana palielina spoles induktivitāti, lielākā induktivitāte ir gadījumā, ja ir O veida serde, jo tā ir noslēgta. Gan arī šajā gadījumā ir lielākās kļūdas, ko var redzēt aplūkojot grafiku, un tika novērota mērījumu „lēkāšana”, uzrādītās strāvas un sprieguma vērtības nestabilizējās. Tas liek domāt, ka iespējams serde nav bijusi kvalitatīva vai arī induktīvās pretestības vērtība ir mainīga (atkarīga no strāvas).
Apskatot piektā uzdevuma tabulu, var redzēt, ka teorētiskā impedances vērtība nesakrīt ar vērtību, kas noteikta no grafika, bet kļūdas robežās sakrīt ar to, kas noteikta no mērījumiem. Uzskatu, ka ir pārbaudīta Oma likuma izpildīšanās, jo atšķirības noteikti radīja iepriekš minētā ķēdes uzsilšana un tas, kuru no aprēķinātajām vērtībām izmanto teorētiskajos aprēķinos.
…