Secinājumi
Šajā darbā ar iepriekšējas graduēšanas palīdzību tika uzņemta tīkla oscilogramma un noteikta sprieguma vērtība dažādos laika momentos, un noteikta tīkla maiņsprieguma frekvence ar Lisažū figūru palīdzību. Darbs veikts sekmīgi, jo visas noteiktās frekvences tiecās uz labi zināmajiem tīkla 50 Hz.
Graduējot vertikālo asi, lielākās neprecizitātes veidojas no tā, ka elektronstaru lampa nav taisna, bet gan apaļa, bet asis ir taisnas, līdz ar to patiesais nogriežņa garums l ir lielāks nekā tā nolasītā vērtība. Datu uzlabošanai būtu nepieciešama sīkāka skala, lai varētu noteikt precīzākas l vērtības. Iegūtie punkti ļoti labi aprakstās ar taisni, kas, lai gan neiet caur nulles sākumpunktu, uz to ļoti tuvu tiecas. Tālākajos aprēķinos izmantojot slīpuma koeficienta kļūdu, tiek ņemts vērā gan tā sistemātiskās kļūdas komponente, gan gadījuma kļūdas komponente. Graduēšana pie 3 V netika atsevišķi veikta, jo Y pastiprinājuma poga jau atradās tās maksimālajā stāvoklī, līdz ar to iegūtie dati pārklātos ar pirmās tabulas datiem.
Graduējot horizontālo asi netika sagaidīta lineāra sakarība. Iegūtie dati tika aproksimēti ar divām dažādām līknēm, kur redzams, ka labāka atbilstība ir trešās kārtas polinomam. Tika novērota sakarība, ka atstājot slīdkontakta stāvokli uz n=5, bet piemeklējot statiskas ainas un nolasot to frekvences un periodus, var iegūt datus ar lineāru raksturu, kuriem var iegūt arī regresijas analīzi.
Apskatot oscilogrammu, ir redzams, ka tai ir sinusoidāls raksturs. Oscilogrammas aprakstīšanai tika izmantoti iegūtie dati no iepriekš veiktajām graduācijām, kurās 1V atbilst 2,4 cm un periods ir 20 ms, tika noteiktas sprieguma un laika ass iedaļas. Aprēķinot signāla frekvenci pēc aproksimētajām taisnēm, secinu, ka datu aproksimācija ar eksponentfunkciju nav pietiekami precīza, toties vistuvāk zināmajiem 50 Hz atbilst polinoma funkcija. Tā kā dotajam signālam ir sinusoidiāls raksturs, tad varēja iegūt Lisažū figūras tās iepriekš darbā apskatāmajā formā. Gandrīz visām frekvenču attiecībām fāzu nobīde ir π/2. Pilnīgi stacionāras ainas nebija iespējams iegūt, aparāts ļoti jūtīgi reaģēja uz jebkādām signālģeneratora izmaiņam.
…