Secinājumi
Šajā darbā tika pētīta trīs luminofonu luminiscence katodstaru un ultravioleto staru iedarbībā. Iegūtie spektri tika apstrādāti un attēloti ar augstāk redzamajos grafikos.
Ļoti svarīga nozīme darba rezultātu kvalitātei ir fona izvēle, tas ir, uzņemt apkārtējās vides spektru un tad to atņemt no luminoforu iegūtā spektra, tādejādi fona trokšņiem vajadzētu dzēsties. Praktiski šī metode veiksmīgi neīstenojās, to var redzēt, aplūkojot gan sarkanā, gan zaļā luminofora spektrus, kuros abas līknes (ar fonu un bez fona) lielā mērā sakrīt un papildus virsotnes gandrīz visas nedzēšas. To var izskaidrot ar faktu, ka apkārtējās vides apgaismojums mainījās, uz blakus galdiem pārmaiņus tika ieslēgtas un izslēgtas spuldzes, griestu spuldzes daļā telpas palika darbojoties.
Uzskatāmības pēc tika uzņemti divi foni un datu apstrāde ar katru no tiem ir attēlota 1. un 2. grafikā. Var secināt, ka 2.grafika fons ir neizmantojams, jo apstrādājot datus intensitāte kļūst dažviet negatīva un parādās papildus virsotnes.
Katodstaru lampas iedarbībā tika novērots, ka labi luminiscē zaļais un sarkanais luminofors, bet ne zilais, lai gan literatūrā tā norādītais viļņu garums ietilpst katodstaru lampas darbības intervālā. Turpretī, iedarbojoties uz luminoforiem ar ultravioletajiem stariem, tika novērota zilā luminofora luminiscence, bet ne pārējo paraugu luminiscence. Zaļā un sarkanā luminofora luminiscences ierosinošā starojuma viļņu garums atrodas redzamajā spektrā, tāpēc luminiscenci var ierosināt ar katodstaru lampu, bet ne dzīvsudraba lampu, kas izstaro ultravioleto starojumu. Parauga emitētajam starojumam var būt cits viļņu garums nekā luminiscenci ierosinošajam starojumam, zilā luminofora emitētā viļņu garums ir ļoti tuvu ultravioletās gaismas viļņu garumiem, līdz ar to, ja luminiscences ierosināšanai nepieciešams starojums ar mazāku viļņu garumu, tad nepieciešami ir ultravioletie stari, kurus nodrošina dzīvsudraba lampa. Salīdzinot 5. Un 6.grafiku var secināt, ka ar katodstariem zilā luminofora luminiscenci ierosināt nevar, jo grafikā attēlojas tikai fona gaismas spektrs.
Lai kvalitatīvāk noteiktu grafikos attēlotās virsotnes, tika veikta salīdzināšana ar luminniscento spuldžu spektriem, kas atrodami internetā. Salīdzināšanai izmantotie dati ir pievienoti pielikumā.
…