Lai varētu aprēķināt sijas balsta reakcijas un iekšējās piepūles, jānoskaidro, vai dotā sija ir ģeometriski nemainīga un statiski noteicama. Ģeometriskās nemainības nodrošināšanai, sistēmas kustības brīvības pakāpei jābūt vienādai ar 0. Lai sistēma būtu statiski noteicama, esošajām saitēm jābūt arī pareizi izvietotām. Ērtākai sijas analīzei dotajā sijā var izdalīt 5 diskus (2. attēls).
Analizējot sijas saišu izvietojumu var pārliecināties, ka tās ir izvietotas pareizi un sistēma ir ģeometriski nemainīga un statiski noteicama. Aplūkojot disku EC, kurš acīmredzami ir ģeometriski nemainīgs, tam pēc diādes principa var pievienot disku CA tādējādi izveidojot paplašinātu disku EA. Līdzīgi diskam GH var pievienot disku BG un iegūt paplašinātu disku BH. Abus paplašinātos diskus savstarpēji saista disks AB. Tādējādi visu sistēmu var uzskatīt par vienu paplašinātu disku.
Sijas posmu aprēķināšanai nepieciešams noteikt atsevišķo balstu reakcijas, kā arī uzzīmēt šķērsspēku epīru Q un lieces momentu epīru M katram sijas posmam.
Balstu reakcijas nosakām sastādot attiecīgos momentu vienādojumus pret balstu punktiem.
Šķērsspēku epīru konstruē summējot visus spēkus y ass virzienā visas sijas garumā. Par pozitīviem tiek pieņemti spēki, kas griež siju pulksteņrādītāju kustības virzienā, bet negatīviem – pretēji pulksteņrādītāju kustības virzienam.
Lieces momentu epīru konstruē summējot visus momentus attiecīgajā šķēlumā visas sijas garumā. Momenta epīras pozitīvās vērtības atliek sijas stieptajā pusē, bet negatīvās – spiestajā daļā. …