Varbūtības izlases piemēri
Iedomājieties, ka mēs būtu ieinteresēti alkohola patēriņa daudzumā universitātes studentu vidū, kā arī dzeršanas apjoma līmeņu noteikšanā. Tas nozīmētu, ka mēs izvēlētos universitāti, kas ir netālu no mums, un ka mūsu veiktais pētījums attiektos un raksturotu tikai tās universitātes studentus. To nevarētu attiecināt uz studentiem globāli un arī citās universitātēs. Tāpēc vajadzētu izvēlēties, piemēram, 9000 pilna laika studentus un tad šo pētījumu varētu attiecināt precīzi uz pilna laika studentiem.
Nejaušības varbūtības paraugs
Nejaušības veids ir visvairāk izmanotā varbūtības izlašu veids. Ar nenoteiktu izvēli, katrai vienībai ir gandrīz vienāda iespēja tikt iekļautai šajā izlasē. Iedomājieties, ja būtu pietiekami daudz resursu, lai intervētu 450 studentus universitātē. Tas nozīmētu, ka iespējamība tikt iekļautam izlasē ir nosakāma pēc formulas, kur n ir izlases lielums un N ir populācijas lielums. Tālākie un galvenie soļi būtu:
a) Jādefinē populācija. Mēs nolēmām, ka tie būs pilna laika studenti, kas ir N šajā situācijā un vienlīdzīgs ar 9000
b) Jāizvēlas pareizs izlases rāmis. Jāvēršas pie universitātes, kuri tur datus par studentiem, tādejādi uzzinot kuri ir pilna laika, un izslēdzot tos, kuri ir nepilna laika studenti.
…