1.Pētāmās problēmas formulējums un datu apraksts
1) Šajā praktiskajā darbā tiks pētīts vienfaktora modelis (šajā daļā - lineārs modelis), kuram nepieciešamos datus veidos laulību un šķirto laulību skaits Latvijā noteiktā laika periodā.
Attiecībām sabiedrībā ir piešķirta liela nozīme un laulībām tiek pievērsta īpaša uzmanība. Taču ne visi laulātie pāri izvēlas visu dzīvi pavadīt kopā; man tas ieinteresēja un es vēlējos
aplūkot, kāda ir situācija Latvijā, vai dati par laulības noslēgšanu un šķiršanu ir savstarpēji nozīmīgi un kā to izpēte atšķiras, izmantojot dažādus modeļus.
2) Laulību šķiršanu var ietekmēt dažādi faktori - attiecību pasliktināšanās, konflikti, finansiālas problēmas utt. Taču vēlos veikt izpēti, kurā noskaidro, vai laulību noslēgšanas skaits ietekmē
laulību šķiršanas apjomu. Pamatojoties uz pozitīvu, lineāru modeli, ka palielinoties neatkarīgajam lielumam, mainīgais lielums arī par konkrētu daudzumu tiks palielināts.
Lai veikto pētījumu tika izvēlēti dati par Latvijā noslēgto un šķirto laulību skaitu. Tika izvirzīta hipotēze, ka palielinoties noslēgto laulību skaitam, arī šķirto laulību skaits pieaugs.
3) Dati tika ņemti no Oficiālās statistikas portāla. Tika atlasīts kopējais laulību un šķirto laulību skaits Latvijā laika periodā no 1980.gada līdz 2020.gadam (laikrindas dati).
Izlases apjoms deva iespēju iegūt pietiekami plašu datu daudzumu, lai veiktu vēlamo analīzi.
…