8. Ilustrējiet ar piemēru katru no grupām organizācijā. Konkretizējiet darbinieku lomas un normas katrā no grupām.
Formālās grupas – veido dalībnieki, kuru pozīcijas grupā ir oficiāli noteiktas atbilstoši viņu darba pienākumiem organizācijā.
Piemērs: visa uzņēmuma organizatoriskā struktūra, kurā iekļauti visi tā darbinieki. Darbinieku lomas grupā nosaka viņu ieņemamais amats un atbildības pakāpe. Grupas normas ir rakstītas – darba apraksti, darba līgums, instrukcijas, nolikumi u.c.
Darba komanda – patstāvīga darbinieku grupa, kura ir pakļauta savam tiešajam vadītājam.
Piemērs: SIA „Transcom WorldWide Latvia” Tele2 klientu apkalpošanas grupa, Viasat apkalpošanas grupa u.c. Darbinieku lomas grupā nosaka viņu ieņemamais amats, kā arī zināšanu līmenis par darba jautājumiem. Grupas normas lielākoties ir rakstītas – darba apraksti, instrukcijas, rīkojumi u.c., bet ir arī nerakstītas, kas saistītas ar darbinieku savstarpēju sadarbību kopēja mērķa sasniegšanai.
Mērķa grupa – darbinieku grupa, kura ir izveidota kāda konkrēta mērķa sasniegšanai un pastāv tik ilgi, kamēr šis mērķis ir sasniegts.
Piemērs: darbinieku grupa, kura tiek izveidota kāda konkrēta projekta veikšanai, tiek piesaistīti papildus speciālisti no uzņēmuma ārpuses. Darbinieku lomas grupā nosaka viņu zināšanu līmenis un pienākumi projekta veikšanā. Grupas normas lielākoties ir rakstītas – projekta plāns, līgumi u.c., bet ir arī nerakstītas, kas saistītas ar darbinieku savstarpēju sadarbību projekta mērķa sasniegšanai.
Neformālās grupas – veido dalībnieki uz savstarpējas pievilcības pamata.
Piemērs: darbinieku grupa, starp kuriem izveidojušās ciešas, draudzīgas, neformālas attiecības, kuras tiek uzturētas arī ārpus darba laika. Darbinieku lomas grupā lielākoties nosaka viņu rakstura īpašības un pašizpausme sabiedrībā. Grupas normas ir nerakstītas un nenoteiktas.
…