Kas ir autortiesības?
„Pirmais darbu veids ko aizsargāja autortiesības bija literāri darbi. Jau 18. gs. sākumā parādījās pirmā likumdošana, kas vērsta uz literāro darbu aizsardzību. ”2
Autortiesības ir likumā noteikts autora tiesību kopums, kas nodrošina autora vai citu personu, kam pieder autortiesības, kontroli pār viņu darbu izmantošanu. Tās paredz, ka darba autoram ir izņēmuma tiesības izmantot savu darbu jebkurā veidā un ka citas personas ir tiesīgas autora darbu izmantot, tikai saņemot attiecīgu atļauju. Autora izņēmuma tiesības uz darba izmantošanu pareizi, ka tikai autors, viņa mantinieki, vai citi autortiesību pārņēmēji ir tiesīgi izlemt, kas, kad, kur, kā un par kādu samaksu izmantos viņa darbus.
Autortiesību koncepcijas:
1. Rietumvalstu skatījums.
Rietumvalstu autortiesību likumdošanā dominē divas pieejas: Anglosakšu un Kontinentālās Eiropas likumdošanas koncepcijas.
Pēc anglosakšu koncepcijas autortiesības tiek pielīdzinātas īpašuma tiesībām un tas ļauj autoram ar tām brīvi rīkoties pēc saviem ieskatiem, pastāv iespēja autortiesību pilnīgai nodošanai izmantotājam. Šāda pieeja sastopama Amerikas Savienoto valstu un Lielbritānijas autortiesību likumdošanā, u.c.
Kontinentālās Eiropas likumdošana orentēta uz autora kā darba radītāja tiesībām. Par galveno tiek uzskatītas autora morālās, jeb personiskās tiesības. Tās ietver sevī integritātes tiesības, kuras neļauj pārveidot dabu, un autorības tiesībām- tiesībām tikt atzītam par darba autoru. 1988. gadā britu autortiesību likumdošanā tika ieviestas Morālās tiesības. ASV autortiesību likumdošanā Morālās tiesības nav iekļautas.
…