Zoba kanāls atrodas zoba saknē. Ir svarīgi labi izprast zobu sakņu kanālu sistēmu, jo ja trūkst zināšanu par sakņu kanāliem, kanālu ārstēšana var neizdoties.
Zoba kanāls ir pulpas dobuma turpinājums, to kanālu sistēma bieži ir sarežģīta – ar kanāliem, kas atdalās un pēc tam savā starpā savienojas, atzarojas.
Zobu kanāli ir platāki bukolingvālajā virzienā. Sakņu attīstības laikā, zoba maksts ielokas, izveidojot savstarpējas saites starp periodontālajiem un pulpārajiem audiem pilnīgi attīstītā zobā. Šis process var izveidot pieejošo kanālu padziļinājumus, kuri projicējas pret galveno kanālu un kas iziet no zoba saknes pa vairākām atverēm. Zoba kanāls parasti visšaurākais ir 1-1,5 mm attālumā no galvenās atveres, taču šādi sašaurinājumi var atrasties arī citviet. Sašaurinājumus bieži vien ir neiespējami redzēt rentgenogrammā vai arī tie var izzmainīties iekaisuma gadījumā. Šī iemesla dēļ, mediķiem ir jāpielieto dažādas izmeklēšanas metodes, lai varētu pilnībā noteikt kanāla sašaurinājuma atrašanās vietu un arī pilnīgo zoba kanāla garumu. Zobam varbūt vairāki apikālie, papildus un laterālie kanāli. Laterālie kanāli bieži ir atrodami dažiem molāriem, sakņu dalīšanās vietās.
Augšžokļa centrālais incizīvs. Šī zoba augstums parasti ir 22,5 mm. Centrālajam incizīvam normā ir viena sakne un viens kanāls, kura tilpums pilnīgi attīstījušā zobā ir 12,4 mm3. …