Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
Akcijas un īpašie piedāvājumi 2 Atvērt
6,49 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:511544
 
Autors:
Vērtējums:
Publicēts: 08.11.2006.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 1 vienības
Atsauces: Nav
Darba fragmentsAizvērt

Iepriekšējas rakstīšanas plānošana. Reportieri laikraksta ziņu redz kā organizētu veselumu. Katrs teikums, paragrāfs ir izvietots tā, lai atbilstu mērķim. Pat tad, kad sniedz ziņojumu, reportieri cenšas iztēloties viņu ziņu veidu un tekstu, īpaši sākumu, līdu. Līds dod ziņai tās struktūru.
Laikraksta ziņai ir lineāra struktūra:
* sākums ietver paša nozīmīgākā materiāla kopsavilkumu, tas pastāsta lasītājam, ko sagaidīt no raksta;
* pārējā ziņas daļa – karkass – paplašina, apstiprina, dod piemērus un izskaidro sākumu, tas arī ietver fona informāciju un sekundāro materiālu, nobeigumā var rezumēt ziņu.

Vispirms ir ideja. Tālāk seko vārdi.
Lai gan jaunais reportieris pūlējās ar savu ziņu, viņš nepieņēma ieteikumu, ko redaktors bija viņam iedevis dienu agrāk. Uzrakstot nekrologu par baņķieri 45 minutēs, viņš jutās lepns par savu ātrumu. Bet redaktors sacīja, ka ziņa bija deorganizēta. Reportieris izlasīja ziņu uzmanīgi, paturot prātā redaktora komentārus. Jā, viņš bija rakstījis bez noturīgas idejas par to, ko viņš gribēja pateikt un kā tas derētu kopā.
Pēkšņi viņam ienāca prātā pēc tā, ko viņš sev bija teicis: “Ko es gribu pateikt? Kur man to likt?” Tā bija atslēga ievietot viņa piezīmes kādā strukturētā modelī.
* Ko es gribu pateikt?
* Kurp tas ved?
Šis reportiera atklājums ir veidojies no jauno žurnālistu laika. Parasti tam seko cita atklāsme: laikraksta ziņu forma jeb struktūra ir vienkārša, un lielākais vairums ziņu iederas šajā struktūrā:
* līds;
* materiāls, kas izskaidro un pastiprina līdu;
* nepieciešamā fona informācija;
* sekundārais jeb mazāk nozīmīgais materiāls.
Redaktora padoms vispirms domāt un tad rakstīt ir bijis piedāvāts vairākām studentu paaudzēm. Esesja Piektajā Lasāmgrāmatā pamatskolas mācību grāmatā no 1880.gadiem, ietver to, “Mācoties rakstīt, mūsu pirmais likums ir: ‘Zināt, ko tu gribi pateikt.’ “ (Kursīvā rakstītais ir esejas autora Edward Everett Hale, Bostonas garīdznieka rakstītais, kurš uzrakstījis īso romānu The Man Without a Country.) Hale ir otrs likums: “Saki to. Tas ir, darīt, nevis sākt, sakot kaut ko citu, kas pēc tavam domām ievadīs to, ko tu gribi pateikt.”…

Autora komentārsAtvērt
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties