Ievads.
Mūsdienās ir būtiski zināt savas zemes kadastrālo vērtību, tas atļauj aprēķināt nekustamā īpašuma nodokli, uzzināt aptuveno zemes tirgus vērtību, u.c. Katrā darījumā ar zemi ir jāievēro zemes kadastrālā vērtība, lai varētu izdevīgāk šos darījumus noformēt un zinātu arī par turpmākām saistībām it sevišķi pilsētās.
Studiju darba mērķis ir: izzināt kadastrālās vērtības noteikšanu pilsētās un Rīgā.
Lai sasniegtu doto mērķi ir izvirzīti sekojoši uzdevumi: raksturot zemes kadastrālās vērtības noteikšanas procesu, kā arī izklāstīt kadastrālās vērtības pamatprincipus, atspoguļot kadastrālās vērtības aprēķināšanu, atspoguļot kadastrālās vērtības noteikšanu Rīgā, parādīt kā notiek zonējumu sadalījums un kadastrālās vērtības aprēķināšana.
Zemes kadastrālās vērtības noteikšana vispārīgie jautājumi.
Ministru kabineta noteikumi paredz, ka zemes kadastrālās vērtības noteikšanu, zemes kadastrālās vērtības aktualizāciju, kā arī zemes masveidīgu pārvērtēšanu – zemes kadastrālās vērtības pārvērtēšanu – veic Valsts zemes dienests.
Tiek paredzēts arī tas, ka nekustamā īpašuma nodokļa aprēķināšanai zemes kadastrālā vērtība tiek fiksēta uz nekustamā īpašuma nodokļa taksācijas perioda sākumu – 1.janvāri, norādot to ar nekustamā īpašuma nodokli apliekamo objektu sarakstā. Nekustamā īpašuma īpašniekam ir tiesības pieprasīt noteiktās zemes kadastrālās vērtības pārvērtēšanu. Ar pārvērtēšanu saistītos izdevumus sedz nekustamā īpašuma īpašnieks. Valsts zemes dienests pārvērtē zemes kadastrālo vērtību, pamatojoties uz personas iesniegumu un aktuāliem datiem par nekustamo īpašumu un to veidojošajām daļām atbilstoši šajos noteikumos noteiktajai zemes kadastrālās vērtības aprēķināšanas kārtībai.
…