6. MIKROORGANISMA BĪSTAMĪBA PIENA RŪPNIECĪBAS NOZARĒ.
Piena rūpniecībā Escherichia coli O157:H7 ir sastopams. To var sastapt svaigpienā un gatavajā produkcijā, kas tika sekundāri piesārņota (McSweeney, 2007).
Zarnu nūjiņu baktērijas sarecina pienu, izdalot gāzi un dodot pienam asu garšu, nepatīkamu smaku un reizēm arī staipīgumu (Nikolajeva, 2011). Baktērija bojā gan produkciju, gan ir bīstama šī produkcija cilvēka veselībai. Sieriem piešķir neraksturīgu garšu un sieri var uzpūsties (McSweeney, 2007).
Piena rūpniecībā ir rūpīgi jāseko līdzi produktu mikrobioloģiskajai kvalitātei, periodiski gan izejvielām, gan gatavajai produkcijai jātaisa analīzes.
Darbiniekiem ir stingri jāievēro higiēnas prasības. Nekādā gadījumā darbinieks slims nedrīkst nākt uz darbu.
Produkcijas ražošanā ir stingri jākontrolē apstrādes temperatūras, jo ar tām tiek iznīcināta baktērija. Ja temperatūra nebūs pietiekami augsta, tad produktā baktērija izdzīvos un savairosies, kā rezultātā bojājot produkciju un padarot to bīstamu cilvēka veselībai. Ir jāievēro labas higiēnas un ražošanas praskses vadlīnijas piena pārstrādes uzņēmumiem (Garkalne 2011).
SECINĀJUMI
1. Escherichia coli O157:H7 ir patogēns mikroorganisms, kas izstrādā šiga toksīnu, kura mērķa šūna ir endotēlija šūnas, kurās tiek pārtraukta proteīnu sintēze, kā rezultātā šūna iet bojā.
2. Neviena Escherichia coli O157:H7 šūna nedrīkst būt pārtikas produktos uz 25 g.
3. Visbiežāk ar Escherichia coli O157:H7 var inficēties ēdot jēlu, kārtīgi neizceptu lielopu gaļu, dzerot svaigpienu, nonākot saskarsmē ar šīs baktērijas pārnēsātāju.
4. Escherichia coli O157:H7 infekcija izraisa tādas slimības, kā hemorāģisku kolītu (HC) un hemolītisko urēmisko sindromu (HUS).
5. No Escherichia coli O157:H7 var izvairīties lietojot uzturā labi apstrādātus produktus un ievērojot higiēniskās prasības.
…