Estētika – filozofiska zinātne par estētisko dabā, sabiedrībā, par materiālo un garīgo darbību, par kopējiem jaunrades principiem pēc skaistuma likumiem, par attīstības likumsakarībām no estētiskās apziņas funkcionēšanu, tai skaitā arī mākslas kā specifiskas dzīves attēlošanas formu. Šajā definējumā koncentrētā veidā liktas par pamatu galvenās estētikas zinātnes problēmas, kurās arī izveido estētikas priekšmetu. Estētikas un tās priekšmeta specifikas saprašana ir iespējama, pētot tos pasaules uzskatu kontekstā kā garīgas kultūras izpausmi. Pakāpeniski šo jautājumu apgaismojums ir šīs grāmatas uzdevums.
Bieži, sākot apgūt priekšmetu, daudzi studenti šaubās , vai zinātne spēj vispār izpētīt tik sarežģītu un delikātu sfēru kā estētika, vai vispār drīkst analizēt šo sfēru. Protams, zināma piesardzība pastāv. Bet tikai analīze, pārdomas, refleksija varētu palīdzēt mums saprast un adekvāti uztvert patiesi sarežģītās parādības, procesus un lietas. Kā jebkurai citai humanitārai zinātnei estētikai ir specifiskas, tai raksturīgas metodes, kategoriju aparāts.
Estētika pēta likumsakarības, kuras nepavisam neatrodas virspusē. Lai tās izprastu, nepieciešams apkopot un sistematizēt daudzveidīgo empīrisko materiālu, atmetot visu mazsvarīgo un lieko. Taču tas vēl nav viss. Ja estētika aprobežotos tikai ar faktu konstatēšanu, tad tā kļūtu par absolūti nevajadzīgu un veltīgu nodarbību. Zinātne tādēļ arī ir zinātne, ka viņai piemīt pareģošanas/prognozēšanas spējas. Estētika ir netikai zinātne par esošo, bet arī par to, kam jābūt, jābūtību. Tā izpēta estētiskās gaumes un ideāla veidošanas ceļus, izstrādā atbilstošus novērtēšanas kritērijus, formēt mākslinieciskas darbības programmas, izstrādā estētiskās un mākslinieciskās audzināšanas metodoloģiskās teorijas pamatus. Tas nozīmē, ka estētika nodarbojas ar estētisko fenomenu, procesu, parādību esamības vispārējiem jautājumiem.
No teiktā, starp citu, izriet literatūrā pastāvošie definējumi par estētiku kā zinātni, par estētiskās un mākslinieciskās kultūras veidošanas, eksistēšanas un attīstības likumsakarībām.…