1.Rakstura akcentuācijas.
Raksturs – katra cilvēka individuālās īpašības, kas raksturo cilvēka tipisko uzvedību tipiskās situācijās. Rakstura īpašības galvenokārt ļauj atbildēt uz jautājumu: „Kā cilvēks darbojas?”
Rakstura akcentuācija – atsevišķu rakstura iezīmju pastiprināšanās, saasināšanās, kas ļauj pievienot noteiktiem tipiem dažādu cilvēku pietiekami noturīgas uzvedības formas un slieksmes līdzīgās situācijās.
Ar rakstura akcentuācijas jēdzienu saprot dažādus robežnormas variantus:
Hipertimais tips – atšķiras ar gandrīz vienmēr labu, pat pacilātu garastāvokli, augstu dzīves tonusu, enerģiju un neapturamu aktivitāti. Patstāvīgi cenšas būt līderis, vēlas būt neformāls. Labas jaunas sajūtas saskan ar interešu nenoturību, bet tieksme pēc sabiedrības – ar neuzmanību iepazīstoties ar citiem cilvēkiem. Viegli iejūtas jaunos apstākļos. Slikti pacieš vientulību, režīmu, monotonus un akurātību pieprasošos sīkumainos darbus. Raksturīgs optimisms.
Ciklotimiskais tips – Galvenā iezīme pastāv hipertimitātes un subdepresijas fāžu maiņā – savstarpēji un intermesijas. Subdepresijas fāzē krītas darbspēja, pie tam zūd interese, izvairās no sabiedrības. Pašnovērtējums formējas pakāpeniski, fāžu maiņas laikā.
Labils tips – Galēja garastāvokļa mainība. No garastāvokļa ir atkarīgs viss – pašsajūta, miegs, apetīte, darbspējas un sabiedriskums. Jūtās un pieķeršanās ziņā šie cilvēki ir vaļsirdīgi un dziļi, īpaši pie tiem, no sajūt mīlestību, uzmanību un rūpes. Šiem cilvēkiem nepieciešama līdzpārdzīvošana. Pašnovērtējums atšķiras ar vaļsirdību un prasmi atzīmēt sava rakstura īpašības.
Astenoneirotiskais tips – Galvenās īpašības ir nogurdināmība, aizkaitināmība un tieksme uz hipohondriju. Nogurdināmība parasti rodas garīgā darbā un atrodoties sacensību situācijā. Pārgurumā rodas afektu zibšņi par jebkuru iemeslu. Aizkaitinājums viegli nomainās ar nožēlu un asarām. Pašnovērtējums atspoguļo hipohondrisku noskaņojumu.…