1.Izpildvara-veidošana un kompetence
Izpildvara – saskaņā ar varas sadales teoriju – viena no patstāvīgām un neatkarīgām publiskām varām valstī. Tā ir pilnvaru kopums valsts lietu pārvaldei, ieskaitot, likuma pamatotās regulēšanas pilnvaras, ārpolitiskās pārstāvniecības pilnvaras, pilnvaras dažāda veida administratīvās kontroles realizācijā, dažkārt likumdošanas pilnvaras, kā arī institūciju sistēmu, kas realizē uzskaitītās pilnvaras.
Pēc valdīšanas formas valstis parasti iedala monarhijās un republikās. Monarhijas iedala absolūtajās un konstitucionālajās, savukārt republikas iedala parlamentārajās, prezidentālajās un jauktajās. Konstitucionālās monarhijas iedala duālistiskajās un parlamentārajās.
Izpildvaras galvenā institūcija ir valdība (Ministru kabinets, ministru padome). Izpildvara ir viena no patstāvīgām un neatkarīgām publiskām varām valstī. Tā ir pilnvaru kopums valsts lietu pārvaldei, ieskaitot ar likumu pamatotās regulēšanas pilnvaras (administratīvo normu jaunrades), ārpolitiskās pārstāvniecības pilnvaras, pilnvaras dažāda veida administratīvās kontroles realizācijā, dažkārt likumdošanas pilnvaras (deleģētās un ārkārtējās likumdošanas kārtībā), kā arī institūciju sistēma, kas realizē uzskaitītās pilnvaras.
Ministru kabinets ir Latvijas valsts valdība jeb valsts augstākā izpildvara. Tā sastāvu un darbību nosaka Latvijas Republikas Satversme un Ministru kabineta iekārtas likums. Ministru kabinets tiek veidots līdz ar jauna parlamenta ievēlēšanu. Parlamentā ievēlētās, parasti lielākās, partijas vienojas par Ministru prezidenta kandidātu. Valsts Prezidenta aicinātais Ministru prezidents, pēc oficiālā aicinājuma saņemšanas, uzsāk veidot Ministru kabineta sastāvu.…
1. Tiesiskā valsts jēdziens,koncepcija,pazimes Tiesiskā valsts- valsts, kurā attiecības starp varas iestādēm un pilsoņiem balstās uz tiesiskiem pamatiem un visi valsts varas izpausmes veidi tiek regulēti ar tiesību normām. Tiesiskā valsts ir sabiedrības organizācija, kas nodrošina likuma virsvadību, visu pakļaušanos likumam un politiskās varas atbildību par savu darbību sabiedrībai, kalpo patiesas demokrātijas garantēšanai un patvaļas novēršanai; tā ir tāda politiski tiesiska sistēma, kuras pamatā ir humāna un progresīva juridiska doma. Tiesiskās valsts koncepcijas pamatā ir tēze – valstij un likumam ir jākalpo sabiedrībai, tautai, jāaizstāv tās intereses.Tiesiskā valsts ir tāda valsts, kurā:Institūcijas tiek radītas, organizētas un kontrolētas atbilstoši likumam;Valsts institūciju kompetences regulē likums un vadošās iejaukšanās robežas patiešām ievēro valsts;Pārvaldes metodes, kuras lieto valsts aparāts un valdošā grupa, atbilst likumam;Tiek ievērots formālā taisnīguma princips, kurš pauž, ka pret subjektiem, kuri izvirzīti uz jebkuras īpašības pamata, kas atzīta par pārāku (piem., vecums, dzimums, profesija), jāizturas vienādi; vienlīdzībai likuma priekšā, kura ir iespējama, pateicoties formālā taisnīguma principam, jābalstās uz tiesisko vienlīdzību jeb uz tādu likuma saturu, kurš nevienu nediskriminē un nerada privilēģijas;Likums ir atklāts, to izsludina atbilstošā laikā, lai visiem būtu vienlīdzīgas iespējas iepazīties ar tā saturu.Lai pilsoņi nebūtu bezpalīdzīgi, saskaroties ar likumu pārkāpšanu no valsts puses, lai mazinātu nelikumīgu darbību šķietamību pašā likumā, ir daudzas institūcijas, kuras sauc par likuma varas garantijām.Tiesiskajai valstij ir jāatbilst vairākiem noteikumiem. Valsts –tiesiski organizēts un suverenitāti baudošs ļaužu kopums noteiktas teritorijas ietvaros. Valstij raksturīgas šādas pazīmes: 1) valstij ir raksturīga noteikta teritorija un iedzīvotāji; 2) valsts ir suverēna, t.i., tai pieder augstākā vara savā teritorijā; 3) valsts institūcijas ir publiskas, sabiedriskas; valstij pieder likumīgās vardarbības monopols, lai tā spētu īstenot pieņemtos lēmumus Kontinentālajā Eiropas tiesību doktrīnā ar terminu „tiesiska valsts” saprot: 1) konstitucionālismu; 2) uz likuma pamatu dibinātu un tam pakļautu vadību; 3) neatkarīgu tiesu varu; 4) taisnīgu un visiem vienādi piemērojamu likumu; 5) likumus, kas ir skaidri un visiem pieejami; 6) efektīvu un savlaicīgu likuma piemērošanu; 7) īpašuma tiesību aizsardzību; cilvēktiesību un intelektuālā īpašuma tiesību aizsardzību
- Atbildes uz gala eksāmena jautājumiem tiesībās
- Atbildes uz valsts eksāmena jautājumiem civiltiesībās, saistību tiesībās un civilprocesā
- Vispārējās valsts zinātnes eksāmena atbildes
-
Tu vari jebkuru darbu ātri pievienot savu vēlmju sarakstam. Forši!Atbildes uz valsts eksāmena jautājumiem civiltiesībās, saistību tiesībās un civilprocesā
Konspekts augstskolai12
-
Atbildes uz gala eksāmena jautājumiem tiesībās
Konspekts augstskolai365
-
Valsts eksāmena atbildes tiesību zinībās
Konspekts augstskolai145
-
Tiesību zinātnes studiju kursa eksāmena jautājumu atbildes
Konspekts augstskolai144
-
Eksāmena jautājumi un atbildes administratīvajās tiesībās
Konspekts augstskolai85