Varas dalīšanas ideja.
● Dž. Loks “Divi traktāti par valdību”
○ Valsts vara ir sadalīta. Uzskata, ka nepieciešama varas dalīšana. Viņš nošķir likumdošanu no izpildvaras. Likumdošana ir tiesības izdot vispārējus likumus. Karaļa valdība tiek ierobežota. Karalis nevar uzlikt nodokļus bez parlamenta piekrišanas. Karalim piemīt tikai izpildvara. No izpildvaras jānošķir tiesu vara, jo tā ir atsevišķa vara. Tiesu varu īsteno neatkarīgi no karaļa.
○ Lielā mērā vēro kā Anglija to attīsta un piedāvā uzlabojumus.
● Monteskjē “Par likuma garu”
○ Vērojis kā Anglijā cilvēki dzīvo un to aprakstīji. Uzskata, ka katra vara ir par sevi. Karalis nevar jaukties ne likumdošanā, ne tiesu varā. Domā, ka tautas kalpi lemj par par likumiem, karalis izpilda likums un tiesu vara šķir strīdus. Balstās uz franču revolūiju. Varas dalīšana aplūko kā pilnīgi trīs nošķirtas varas. Nav mehānisma kā atrisināt konfliktus, bet viņi grib pasludināt republiku.
● “Federālists” – Hamiltons, Medisons, Džejs.
○ Amerikas konstitūcijas lielākie arhitekti. Domāja, kā nodrošināt Varas dalīšanu. Nodrošina to, ka prezidents nekļūs par tirānu. Kontrolē kādā veidā būtu jāorganizē Varas dalīšana, šī ideja joprojām ir spēkā.
○ Kongress pieņem likumus, konstitūcija paredz to, ka prezidents var iebilst likuma pieņemšanai. Tiesu vara var neizpildīt likumu, kurš neatbilst konstitūcijai. Prezidents var darīt visu, ko viņš vēlas, bet viņam nepieciešama kongresa piekrišana.…