Pievienot darbus Atzīmētie0
Darbs ir veiksmīgi atzīmēts!

Atzīmētie darbi

Skatītie0

Skatītie darbi

Grozs0
Darbs ir sekmīgi pievienots grozam!

Grozs

Reģistrēties

interneta bibliotēka
Atlants.lv bibliotēka
2,49 € Ielikt grozā
Gribi lētāk?
Identifikators:517412
 
Vērtējums:
Publicēts: 31.03.2009.
Valoda: Latviešu
Līmenis: Augstskolas
Literatūras saraksts: 1 vienības
Atsauces: Nav
Darba fragmentsAizvērt

Jēdziens viktimoloģija tiešā tulkojumā no latīņu valodas nozīmē mācība par upuri jeb delikta viktimoloģija (victima – upuris, logos – mācība). Biežāk ar jēdzienu viktimoloģija saprot mācību par noziedzīgajos nodarījumos cietušajiem.
Pats zinātniskais termins viktimoloģija parādījies zinātniskajā leksika tikai 20.gs. 40. gados, kad parādījās pirmie zinātniskie darbi, kuros tika pamatota noziedzīgajos nodarījumos cietušo kompleksas pētniecības nepieciešamība.
Pētījumi par upuri ir svarīgi tāpēc, ka ne vienmēr cietušais par to dara zināmu tiesībaizsardzības iestādēm, īpaši, ja noziedzīgais nodarījums ir pastrādāts ģimenē vai darba kolektīvā. Tas ir saistīts ar daudziem faktoriem – upura kaunu par to, ka viņš ir cietis, piemēram, no ģimenes locekļa puses („ko teiks apkārtējie”), no bailēm zaudēt darbu („ja kaut ko teikšu, mani atlaidīs, samazinās atalgojumu, radīs neciešamus apstākļus, es jau tāpat neko nepierādīšu”), no neziņas, ka pret cietušo ir pastrādāts noziegums (tas vairāk attiecas uz nepilngadīgajiem un personām ar psihiskās veselības traucējumiem). Ja vainīgais nesaņem sodu par savu rīcību, viņam rodas visatļautības sajūta, un viņš savus nodarījumus turpina arvien pieaugošā apjomā. Bieži vien tas var novest pie fatālām sekām. Latvijā pētījumi par viktimoloģiju sākās tikai 1991. gadā. Pētījumu rezultātā ir konstatēts, ka reālo noziedzīgo nodarījumu skaits un cietušo skaits vairākas reizes pārsniedz oficiāli reģistrēto un viktimizācijas iedzīvotāju vidū izplatās nevienmērīgi.…

Autora komentārsAtvērt
Parādīt vairāk līdzīgos ...

Atlants

Izvēlies autorizēšanās veidu

E-pasts + parole

E-pasts + parole

Norādīta nepareiza e-pasta adrese vai parole!
Ienākt

Aizmirsi paroli?

Draugiem.pase
Facebook

Neesi reģistrējies?

Reģistrējies un saņem bez maksas!

Lai saņemtu bezmaksas darbus no Atlants.lv, ir nepieciešams reģistrēties. Tas ir vienkārši un aizņems vien dažas sekundes.

Ja Tu jau esi reģistrējies, vari vienkārši un varēsi saņemt bezmaksas darbus.

Atcelt Reģistrēties