Kā to risina?
Inčukalnā no sērskābā gudrona dīķiem līdz marta vidum izsmelts 24 000 tonnu šīs ķīmiskās vielas, pastāstīja uzņēmuma SIA «Skonto būve» pārstāve Ilga Sokolova. Viņa uzsvēra, ka gudrona dīķu sanācijas process norit saskaņā ar darbu izpildes grafiku un darbi joprojām notiek divās maiņās. Patlaban notiek sērskābā gudrona pārstrāde, piesārņotā ūdens pārstrāde un nepieciešamie projektēšanas un izpētes darbi. Līdz marta vidum no dīķiem izsmelts 24 000 tonnu no kopējā apjoma, kas ir aptuveni 30 200 tonnas. Viss izsmeltais materiāls jau ir pārstrādāts, bet uz Vāciju utilizācijai ir izvests aptuveni 10 000 tonnu. Uzņēmums norāda, ka līdz gada beigām izdosies izsmelt atlikušo gudrona apjomu (LETA, 2015).
3. Ūdenstilpju eitrofikācija
Ūdenstilpju eitrofikācija un ūdens ekosistēmu degradācija ir atzīta par prioritāru vides problēmu Latvijā. Tās izpausmes ir vērojamas gan iekšējos ūdeņos, gan jūrā.
Ar jēdzienu "eitrofikācija" apzīmē apstākļus, kad ūdenstilpē, pateicoties biogēno elementu (slāpekļa, fosfora, silīcija savienojumi) satura pieaugumam, ievērojami palielinās bioloģisko procesu intensitāte, kas vispirms novērojama kā aļģu attīstība, organiskās vielas uzkrāšanās un kopumā noved pie ievērojamas ūdens kvalitātes pasliktināšanās (Kļaviņš, 2009).
…