Kas ir vērtspapīri?
Vērtspapīri ir privāttiesību dokumenti, kas apliecina emitenta saistību pret dokumenta valdītāju un var būt par publiskās apgrozības objektu, nemainoties tajā nostiprinātajām tiesībām.
Latvijā vērtspapīri ir akcijas, obligācijas, vekseļi, valsts parādzīmes, privatizācijas sertifikāti, hipotekārās ķīlu zīmes, ieguldījumu fondu daļas.
Vērtspapīru emisija.
Kāpēc uzņēmumi, valsts, pašvaldības, Latvijas Banka izmanto vērtspapīrus, laiž tos apgrozībā, kā saka ekonomisti – veic vērtspapīru emisiju? Galvenokārt tādēļ, lai piesaistītu ārējos finanšu līdzekļus. Pieņemsim, ka uzņēmums emitē vienu miljonu akciju. Akcijas nominālvērtība ir Ls 1. Pārdodot šos vērtspapīrus, uzņēmums iegūst vienu miljonu latu skaidras naudas, bet izdevumus veido tikai emisijas izmaksas (lētāk par kredīta izmaksām).
Vērtspapīrus var emitēt tikai ar Vērtspapīru tirgus komisijas atļauju. Divas nedēļas pirms vērtspapīru laišanas apgrozībā informācija ir jāpublicē laikrakstā ``Latvijas Vēstnesis``, un ieinteresētās personas var iepazīties ar emisijas prospektu (memorandu). Tas ir dokuments, kurā ir pilnīga informācija par emitentu – to, kas izlaiž vērtspapīrus – un vērtspapīriem, ko tas piedāvā publiskajā apgrozībā (visiem, kas grib pirkt).
Vērtspapīru otrreizējā apgrozība (pirkšana, pārdošana) notiek fondu biržā. Emitents izsniedz iesniegumu par vērtspapīru iekļaušanu vērtspapīru sarakstos, un fondu birža 60 dienu laikā pieņem lēmumu. Fondu birža var vērtspapīrus arī izslēgt no vērtspapīru saraksta.
Nopirktie vērtspapīri tiek reģistrēti – iegrāmatoti – Latvijas Centrālajā depozitārijā, kurā tiek atvērti vērtspapīru konti. Vērtspapīri pieder personai, kuras kontā tie ir.
…