Ventspils ir patstāvīga administratīva teritorija, kurā vietējo pašpārvaldi veic pilsētas dome. Pēdējo desmit gadu laikā Ventspilī ir notikušas ievērojamas izmaiņas - tiek restaurēta vecpilsēta, sakopti pilsētas meži un parki, atjaunots ielu segums.
Pilsētas pašvaldība īpašu uzmanību pievērš pilsētvides sakopšanai un iedzīvotāju dzīves kvalitātes uzlabošanai. Būtisks līdzekļu apjoms ik gadus tiek atvēlēts pilsētas mazturīgo iedzīvotāju atbalstam.
Vadošā pilsētas ekonomikas nozare ir transports un sakari, kas pašreiz ir pilsētas ekonomiskās un sociālās attīstības pamats. Uzņēmumos, kas tieši vai netieši ir saistīti ar ostas darbības nodrošināšanu, ir nodarbināts katrs otrais pilsētā strādājošais. Pēdējo piecu gadu laikā arvien lielāku nozīmi pilsētas ekonomikā ieņem ar tūristu apkalpošanu saistītie, kā arī kultūras, sporta un izglītības pakalpojumi.
Ventspilī darbojas 2 kultūras centri, vairāki desmiti pašdarbības kolektīvu, Centrālā Zinātniskā bibliotēka, Ziemeļvalstu informācijas biroja un Lielbritānijas padomes nodaļas. Pilsētā ir 9 vispārizglītojošās skolas, vairākas profesionālās un vidējās speciālās mācību iestādes. Augstāko izglītību var iegūt Ventspils Augstskolā, Rīgas Tehniskās Universitātes Ventspils nodaļās, Baltijas Krievu institūta Ventspils filiālē un Rīgas Pedagoģijas un izglītības vadības augstskolas Ventspils nodaļā.…