5. Ko nozīmē valūtas devalvācija? Devalvācijas plusi un mīnusi.
Devalvācija ir nacionālās valūtas vērtības samazināšanas attiecībā pret citu valūtu valūtām. Devalvācija var veicināt eksportu, jo zemāks valūtas kurss paaugstina preču konkurētspēju.
Vērtējot devalvācijas plusus un mīnusus ir jāņem vērā reālā ekonomiskā situācija. Galvenais kritērijs, izvērtējot devalvācijas plusus un mīnusus, ir iekšzemes kopprodukta reālais pieaugums kā noteicošais pamats iedzīvotāju dzīves līmeņa kāpinājumam. Valūtas kursa izmaiņas skar dažādu iedzīvotāju grupu intereses, tāpēc, izvērtējot gan devalvācijas, gan revalvācijas sekas, jāatbild uz jautājumu: kam tas izdevīgi?
Devalvācijas pluss ir tas, ka devalvācija palielina eksporta ieņēmumus nacionālajā valūtā. Viss ir atkarīgs no tā, kā konkrētai eksportprecei devalvācijas ietekmē pieaugs ražošanas izmaksas. Bet devalvācijai ir savi mīnusi. Devalvācija sadārdzina importu pašmāju naudā; par svešzemju preci ar nemainīgām cenām ārzemju valūtā būs jāmaksā vairāk latu, jo lielākā mērā devalvācijas ietekmē pieaugs šīs preces ražošanas izmaksas. Importa preču pieaugums izraisa izmaksu inflāciju, vispārēju cenu kāpumu. Lai kompensētu reālo ienākumu krišanos tad ir jāpaaugstina algas, pensijas, stipendijas, pabalsti. Algu pieaugums kāpinās ražošanas izmaksas. Vislielākais guvums varētu būt eksportnozarēm, kas izmanto vietējās izejvielas, kur importētiem resursiem un darba algai ir mazs īpatsvars, piemēram, kokrūpniecība, pārtikas ražošana.
…