Ievads
Valsts sociālie pabalsti ir valsts atbalsts naudas izmaksu veidā, kuru saņem pie noteiktām iedzīvotāju grupām piederīgas personas situācijās, kad ir nepieciešami papildu izdevumi vai kad šīs personas nespēj gūt ienākumus un kad nav paredzēta kompensācija no valsts sociālās apdrošināšanas sistēmas.
Pabalstu mērķis : sniegt materiālu atbalstu krīzes situācijā nonākušām trūcīgām un maznodrošinātām ģimenēm (personām), lai apmierinātu to pamatvajadzības un veicinātu darbspējīgo personu līdzdarbību savas situācijas uzlabošanā.
Regulāri izmaksājamie valsts sociālie pabalsti ir šādi:
1) ģimenes valsts pabalsts; 2) bērna kopšanas pabalsts; 3) pabalsts aizbildnim par bērna uzturēšanu; 4) atlīdzība par aizbildņa pienākumu pildīšanu; 5) atlīdzība par audžuģimenes pienākumu pildīšanu; 6) pabalsts transporta izdevumu kompensēšanai invalīdiem, kuriem ir apgrūtināta pārvietošanās; 7) valsts sociālā nodrošinājuma pabalsts; 8) atlīdzība par adoptējamā bērna aprūpi; 9) bērna invalīda kopšanas pabalsts; 10) pabalsts invalīdam, kuram nepieciešama kopšana.
Vienreiz izmaksājamie valsts sociālie pabalsti ir šādi:
1) bērna piedzimšanas pabalsts; 2) apbedīšanas pabalsts; 3) atlīdzība par adopciju.[6]
Par sociālo apdrošināšanu un sociāliem pabalstiem atbildīgā institūcija ir Valsts Sociālās Apdrošināšanas Aģentūra un Veselības obligātās apdrošināšanas valsts aģentūra, kā arī LR Labklājības ministrija.
Darba mērķis: Izpētīt Valsts sociālos pabalstus un atrast ar tiem saistītās problēmas.
Darba uzdevums: Apskatīt daļu no Valsts sociālajiem pabalstiem un kritērijus pēc kādiem tos var saņemt.
Tēmas aktualitāte: Valsts sociālie pabalsti šā brīža ekonomiskajā situācijā ir ļoti nozīmīgi personām, kurām nepieciešami papildus ienākumi.
…