Stilu klasifikācija atkarā no sabiedriskajām funkcijām
Valodas stils ir vēsturiski izveidojies valodas paveids, kura lietošanas izvēle atkarīga no komunikācijas satura, vides un komunikatora attieksmes pret tiem. Atkarā no sabiedriskajām funkcijām figurē zinātniskās valodas, lietišķo rakstu valodas, publicistikas valodas, sarunvalodas un daiļliteratūras valodas stili. Šīs valodas apakšsistēmas sauc par funkcionālajiem stiliem. Funkcionālos stilus veido visi valodas strukturālie elementi: morfēmas, fonēmas, vārdi, vārdsavienojumi, teikumi. Starp funkcionālajiem stiliem nav stingru robežu. Ir teksti, kuros stilistisko izteiksmes līdzekļu sastāvs ir tāds, kāds nav raksturīgs vienam noteiktam stilam. Tie ir dažādu stilu robežgadījumi. Valoda pilda sekojošas galvenās komunikatīvās funkcijas – sazināšanās, ietekmēšanas un informēšanas.
Stils
Zinātniskās valodas
Parāda cēloņus un likumsakarības
Lieto
Forma, raksturs
Zinātniskajā, tehniskajā lit-rā (referāti, monogrāfijas, kursa darbi, disertācijas, anotācijas, rokasgrāmatas, instrukcijas)
Valoda
Precīza, skaidra, raksturīga analīze, fakti, secinājumi, formulējumi.
Leksika
Stilistiski neitrāli vārdi, speciālā terminoloģija, internacionālismi, paskaidrojoši vārdi, citāti, iesprausti vārdi, konstrukcijas.
Sintakse
Apjomā plaši salikti teikumi, kas saistīti ar saikļiem un saistītājvārdiem.…