-
Vadītājs un vadīšana
Vara un tās veidi.
Vara ir potenciāla iedarbība uz darbinieku rīcību, lai sasniegtu organizācijas mērķus.1
Varas veidi.
Zinātnieki J.Frenčs un B.Ravens izstrādāja varas veidu klasifikāciju .
Saskaņā ar šo klasifikāciju pastāv pieci varas pamatveidi:
• formālā (tradicionālā) vara;
• atalgojuma vara;
• piespiedu vara;
• eksperta vara;
• personības vara.
Formālo (tradicionālo) varu nosaka ieņemamais vadošais amats. Organizācijas Stabila un efektīva darbība tieši atkarīga no padoto gatavības tradicionāli atzīt formālo vadītāja varu. Darbinieks izpildītājs reaģē nevis uz cilvēku, bet uz amatu.
Atalgojuma vara pamatā ir vadītāja solītie apbalvojumi darbiniekiem par labi paveiktu darbu. Tā ir vara, kas iegūta stimulējot padotos. Šāda vadītāja sekotāji savu darbu pilda tikai tāpēc, lai gūtu materiālu labumu sev, bet nevis tāpēc, ka viņiem tas patiktu. Atalgojuma varai ari ir zināmi trūkumi. Praktiski vadītajam ir daudz ierobežojumu sakara ar atalgojuma piešķiršanu un maksāšanu. Tiem var pieskaitīt organizācijas budžetu, organizācijas noteikumus un instrukcijas, esošo likumdošanu (piemēram, darba līgums ar organizāciju) u.c.
Piespiedu varas pamatā ir vadītāja iespējas sodīt savus padotos, piemēram, rājieni. Piespiedu vara nepapildina atalgojuma varu, bet tieši otrādi- nav viena no otras atkarīgas. Varai arī ir trūkumi. Piespiedu vara un bailes nesasniedz mērķi, ja firmai nav efektīvas kontroles sistēma. Bailes darbojas tikai tad, kad ir liela varbūtība, ka darbinieka neatbilstošā uzvedība būs fiksēta.
Eksperta vara vadītājs iegūst, pateicoties savām zināšanām un prasmēm. Šajā gadījumā padotie savu vadītāju respektē tāpēc, ka viņš ir zinošāks. Parasti tie ir vadītāji, kuriem ir pieredze noteiktā darbības veidā. Ja persona kādā jomā ir eksperts, tad šai personai pieder eksperta vara šajā jomā.
…
Vara un tās veidi. Vara ir potenciāla iedarbība uz darbinieku rīcību, lai sasniegtu organizācijas mērķus. Varas veidi. Zinātnieki J.Frenčs un B.Ravens izstrādāja varas veidu klasifikāciju . Saskaņā ar šo klasifikāciju pastāv pieci varas pamatveidi: • formālā (tradicionālā) vara; • atalgojuma vara; • piespiedu vara; • eksperta vara; • personības vara. Formālo (tradicionālo) varu nosaka ieņemamais vadošais amats. Organizācijas Stabila un efektīva darbība tieši atkarīga no padoto gatavības tradicionāli atzīt formālo vadītāja varu. Darbinieks izpildītājs reaģē nevis uz cilvēku, bet uz amatu. Atalgojuma vara pamatā ir vadītāja solītie apbalvojumi darbiniekiem par labi paveiktu darbu. Tā ir vara, kas iegūta stimulējot padotos. Šāda vadītāja sekotāji savu darbu pilda tikai tāpēc, lai gūtu materiālu labumu sev, bet nevis tāpēc, ka viņiem tas patiktu. Atalgojuma varai ari ir zināmi trūkumi. Praktiski vadītajam ir daudz ierobežojumu sakara ar atalgojuma piešķiršanu un maksāšanu. Tiem var pieskaitīt organizācijas budžetu, organizācijas noteikumus un instrukcijas, esošo likumdošanu (piemēram, darba līgums ar organizāciju) u.c. Piespiedu varas pamatā ir vadītāja iespējas sodīt savus padotos, piemēram, rājieni. Piespiedu vara nepapildina atalgojuma varu, bet tieši otrādi- nav viena no otras atkarīgas. Varai arī ir trūkumi. Piespiedu vara un bailes nesasniedz mērķi, ja firmai nav efektīvas kontroles sistēma. Bailes darbojas tikai tad, kad ir liela varbūtība, ka darbinieka neatbilstošā uzvedība būs fiksēta. Eksperta vara vadītājs iegūst, pateicoties savām zināšanām un prasmēm. Šajā gadījumā padotie savu vadītāju respektē tāpēc, ka viņš ir zinošāks. Parasti tie ir vadītāji, kuriem ir pieredze noteiktā darbības veidā. Ja persona kādā jomā ir eksperts, tad šai personai pieder eksperta vara šajā jomā.
- Ekoloģijas vadīšana
- Vadīšanas psiholoģija, konflikti, pārmaiņas
- Vadītājs un vadīšana
-
Tu vari jebkuru darbu ātri pievienot savu vēlmju sarakstam. Forši!Vadītājs un vadīšana. Vara un tās veidi
Konspekts augstskolai13
-
Vadītājs un vadīšana
Konspekts augstskolai4
-
Vadīšanas teorijas
Konspekts augstskolai5
-
Stratēģiskās vadīšanas process
Konspekts augstskolai3
Novērtēts! -
Uzņēmuma vadīšana
Konspekts augstskolai7